İlkokul öğrencilerinde motor koordinasyon, fiziksel yapı ve fiziksel aktiviteye katılımın incelenmesi
Investigation of motor coordination, physical structure and participation in physical activity in primary school students
  1. Tez No: 881242
  2. Yazar: TÜLAY CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERİM ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada ilkokul öğrencilerinin motor koordinasyonlarının cinsiyet, yaş, fiziksel aktiviteye katılım durumu açısından nasıl farklılaştığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Aynı zamanda yaş düzeyi ile birlikte erkek ve kız öğrencilerin kendi içerisinde fiziksel aktiviteye katılma/katılmama durumu açısından motor koordinasyon ham puanlarının belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. İlaveten, cinsiyet, yaş ve fiziksel aktiviteye katılma durumunun ikili ve üçlü etkileşimleri dikkate alınarak öğrencilerin motor koordinasyonlarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma grubu, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinin resmi ilkokullarında öğrenim gören 6-9 yaş aralığındaki 412 erkek, 436 kız öğrenci olmak üzere toplam 848 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin demografik bilgileri ve fiziksel aktivite düzeyleri ya da spor organizasyonlarına katılımları ile ilgili bilgileri belirlemek için araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Antropometrik özelliklerden boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçülmüştür. Beden Kitle İndeksi (BKİ) değeri hesaplanmıştır. Öğrencilerin motor koordinasyon performansları ve seviyeleri, hareket yetkinlikleri Körperkoordinationstest für Kinder (KTK3+) test bataryası uygulanarak belirlenmiştir. Çocukların ve ergenlerin motor koordinasyonunu değerlendirmek için, KTK3 el-göz koordinasyonunu değerlendiren bir yakalama ve fırlatma görevi ile desteklenmiştir. Öğrencilerin KTK taşıma ve KTK yakalama alt testi skorlarının cinsiyet açısından karşılaştırmasında gruplar arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir (p0,05) Öğrencilerin KTK3+ test bataryasına ait alt testlerin tamamında yaş düzeyi açısından yapılan karşılaştırmada gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak, 6-9 yaş aralığında bulunan erkek öğrencilerin taşıma ve yakalama görevlerinde kız öğrencilere göre daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yaş düzeyinin artması ve fiziksel aktiviteye katılma durumu tüm alt testlerde daha yüksek puanlara sahip olunması ile ilişkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to determine how the motor coordination of primary school students differs in terms of gender, age, and participation in physical activity. Additionally, the aim was to determine and compare the raw scores of motor coordination in terms of participation in physical activity among male and female students at different age levels. Furthermore, by taking into account the binary and triple interactions of gender, age, and participation in physical activity, the effect of these factors on students' motor coordination was attempted to be determined. The research group consisted of 848 students, including 412 boys and 436 girls aged between 6 and 9 years, who were enrolled in official primary schools in the Suleymanpasa district of Tekirdag. A personal information form prepared by the researchers was used to determine the students' demographic information and physical activity levels or participation in sports organizations. The body height and the body weight measurements were taken to obtain anthropometric characteristics, and Body Mass Index (BMI) values were calculated. The students' motor coordination performance and levels were determined by the Körperkoordinationstest für Kinder (KTK+3) test battery, which assesses their movement skills. In the comparison of the KTK moving sideways and KTK ehc subtest scores of the students according to gender, a significant difference was determined between the groups (p 0.05). In the comparison of all subtests of the KTK3+ test battery according to age level, a significant difference was found between the groups (p 0.05). In conclusion, it was determined that male students aged between 6-9 years old have higher scores in carrying and catching tasks compared to female students. Additionally, increasing age level and participation in physical activity affected obtaining higher scores in all subtests.