Quo Vadis Humanitas: Margaret Atwood'un Maddaddam Üçlemesinde ekofeminist distopya
Quo Vadis Humanitas: Ecofeminist dystopia in Margaret Atwood's Maddaddam Trilogy
- Tez No: 881241
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ, PROF. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Margaret Atwood'un, Maddaddam üçlemesinde odağına aldığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve insanın doğaya sınırsız müdahalesinin yarattığı ekolojik problemler ekofeminist perspektifle ele alınmıştır. Üçlemedeki, kadın-doğa benzerliği üzerinden kurulan tahakküm ilişkilerini içeren öğeler analiz edilmiş ve distopik eserlerin bu öğeleri ifade etmedeki rolü incelenmiştir. Distopya edebiyatı, mevcut sisteme karşı getirdiği incelikli eleştiri nedeniyle önemli bir yerde durmaktadır. Atwood'un kurduğu distopik evren; dönüşü olmayan ekolojik yıkımın, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin ve toplumdaki sosyo-ekonomik uçurumun gelebileceği son noktayı tahayyül etmemizi sağlar. Bu tez çalışmasının amacı, üçlemede vurgulanan sömürü ve yıkımın öznelerini, bilimsel gelişmelere bağlı iktisadi çıkarlar ve siyasi iktidarların tavırlarını günümüzle bağlantılı olarak analiz etmektir. Ayrıca bilimsel çalışmaların, nesnel ve ilerlemeci olarak kodlanmasının geçmişte kurulan ikili karşıtlıklardan temel aldığını tartışmaya açmak önemlidir. Çünkü nesnellik ve ilermecilik, bilimsel çalışmaları yapanlara bir dokunulmazlık sağlamaktadır. Atwood'un üçlemesinin analizinde, bilimsel çalışmaların sahip olduğu bu dokunulmazlığın boyutları ekolojik ve toplumsal cinsiyet bağlamında tartışılmıştır. Öte yandan günümüzde ilerleyen biyoteknoloji çalışmaları ve genetik bilimini etik olarak geldiği nokta tez çalışmasına konu olan eserle bağlantılı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus of Margaret Atwood's Maddaddam trilogy on gender inequality and the ecological problems arising from unbridled human intervention in nature is examined from an ecofeminist perspective. Elements in the trilogy which entail power relations through the analogy of women to nature have been critiqued, with the focus on examining the role this dystopian work plays in articulating them. Dystopian literature has had a significant place for it offers nuanced critique to the existing system. The dystopian universe created by Atwood allows us to imagine the ultimate consequences of irreversible ecological devastation, gender inequalities, and socio-economic disparities in society. The aim of this thesis is to analyze the subjects of exploitation and destruction emphasized in the trilogy in connection with economic interests dependent on scientific developments and the attitudes of political powers, in a contemporary context. Furthermore, it is important to question the encoding of scientific studies as objective and progressive, as this stems from binary oppositions established in the past because these concepts give some kind of immunity to those who undertake scientific studies. In the analysis of Atwood's trilogy, the dimensions of this immunity possessed by scientific studies have been discussed in the ecological and gender context. On the other hand, the advancements in biotechnology and the ethical stance of genetic science in the present day have been analyzed in connection with the work under study in this thesis.