Kırgızistan'da HIV/AIDS vakalarındaki eğilimler
The trends of HIV/AIDS cases ın kyrgyzstan
- Tez No: 881248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Nimetcan, Mehmet Orhun
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
HIV/AIDS, sağlık sistemleri ve hükümetler üzerinde önemli bir yük oluşturmaya devam ediyor ve dünya çapında milyonlarca insanın sağlığını ve esenliğini etkilemeye devam ediyor. HIV salgını, savunmasız nüfusu, en fazla risk altında olanları daha büyük ölçüde etkiler. Küresel olarak halk sağlığına büyük bir tehdit oluşturan HIV salgını, Üye Devletlerin kesinlikle büyük bir ilgi göstermesini ve bu yıkıcı ve tedavi edilemez hastalığa müdahale etmek ve kontrol altına almak için ortak çabalar göstermesini gerektirmektedir. Kırgızistan'da artan HIV salgınının ortasında, HIV bulaşmasının ve enfeksiyonun genel nüfus arasında yayılmasına ilişkin zaman içinde değişen epidemiyolojik eğilimler, etkin ulusal HIV müdahalesini gerektirmektedir. Bu nedenle, HIV salgınını sona erdirme çabalarında hedefli stratejiler geliştirmek ve uygulamak için Kırgızistan'da kötüleşen hastalık yükünün önündeki engelleri ve itici güçleri anlamak çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, HIV/AIDS'in Kırgızistan'daki yaygınlık eğilimlerini farklı nüfus grupları arasında değerlendirmek ve bulaşmanın değişen modellerini daha iyi anlamaktır.
Özet (Çeviri)
HIV/AIDS continues to impose a significant burden on healthcare systems and governments, it continues to affect the health and well-being of millions of people across the world. To greater extent the HIV epidemic affects the vulnerable population, those who are at-most-risk. As a major threat to public health globally, HIV epidemic definitely requires a considerable attention from the Member States and joint efforts to respond to and to bring under control this devastating and incurable disease. The changed over time epidemiological trends of HIV transmission and spread the infection among the general population amid the escalating HIV epidemic in Kyrgyzstan requires effective national HIV response. It is therefore crucial to understand the barriers and drivers of the deteriorating disease burden in Kyrgyzstan in order to develop and implement targeted strategies in efforts to end HIV epidemic. The aim of this study is to assess the prevalence trends of HIV/AIDS in Kyrgyzstan among different population groups to better understand the changing patterns of its transmission.