Muhammed Alî es-Sâbûnî'nin Safvetu't-Tefâsîr adlı eserinin Munâsebâtu'l-Kur'ân açısından incelenmesi
An analysis of Muhammad Ali Al-Sabuni's Safwat Al-Tafasir in terms of Munasabatu Al-Qur'an
- Tez No: 881293
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, çağdaş müfessir Muhammed Alî es-Sâbûnî'nin Safvetu't-Tefâsîr adlı eserinde Munâsebâtu'l-Kur'ân ilmini nasıl ele aldığını incelenmektedir. Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan tezimizin giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ve araştırmanın konusuyla ilgili önceki çalışmaları yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Safvetu't-Tefâsîr'in müellifi Sâbûnî'nin çocukluğundan, eğitim hayatından ve eserlerinden bahsedilmiştir. Özellikle de tezin ana kaynağı olan Safvetu't-Tefâsîr'in genel özellikleri, metodu ve yararlandığı kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Munâsebâtu'l-Kur'ân ilminin tanımı, tarihçesi, önemi, diğer Kur'ân ilimleriyle ilişkisi ve müfessirlerin bu konudaki fikir ve görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra Munâsebâtu'l-Kur'ân temel çeşitleri olan âyetler, sûre içi ve sûreler arasındaki munâsebât çeşitlerinin tanımları yapıldıktan sonra âyet ve sûrelerin tertîb meselesi ve bu çeşitlerin altında bulunan alt çeşitleri ile ilgili açıklama yapılarak örnekler gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Sâbûnî'nin Safvetu't-Tefâsîr'deki Munâsebâtu'l-Kur'ân konusu munâsebât kurduğu örnekler üzerinden incelenmiştir. Bunun yanı sıra, Sâbûnî ile bu konuya ehemmiyet veren ve tefsirinde işleyen birçok müfessir ile aralarındaki benzer ve farklı yönler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the contemporary commentator Muhammad Ali Al-Sabuni deals with the science of Munasabat Al-Qur'an in his work Safwat Al-Tafasir. The introduction of our thesis, which consists of an introduction, three chapters and a conclusion, includes the subject, importance, aim, method and previous studies on the subject of the study. In the first part of the study, the childhood, educational life and works of Al- Sabuni, the author of Safwat Al-Tafasir, are mentioned. In particular, the general characteristics of Safwat Al- Tafasir, which is the main source of the thesis, his method and the sources he utilized are given. In the second part, the definition, history, importance, relationship with other Qur'anic sciences and the ideas and opinions of the commentators on this subject are given. Then, after the definitions of the basic types of Munasabat Al-Qur'an, namely the types of munasabat between verses, surahs and suras, the issue of the order of verses and suras and the sub-varieties under these types are explained and examples are shown. In the third part, the subject of Munasabat Al-Qur'an in Al-Sabuni's Safwat Al-Tafasir is analyzed through the examples of Munasabat. In addition, the similarities and differences between Al-Sabuni and many other exegetes who gave importance to this subject and treated it in their tafsir were tried to be revealed.