Muhammed Ali es-Sâbuni'nin Safvetü't-Tefâsir adlı tefsirinde Kehf Suresinin dil ve belâgat tahlili
Language and relational analysis of the Surah al-Kahf in Muhammed Ali es-Sâbûnî's commentary named Safwetü't-Tefâsir
  1. Tez No: 943458
  2. Yazar: OSMAN KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Muhammed Ali es-Sâbûnî, modern İslam düşünce dünyasında özellikle tefsir alanında derin izler bırakmış bir âlimdir. Eserlerinde, Kur'ân'ın mesajını günümüz bağlamında açıklamak ve yorumlamak için klasik tefsircilerin görüşleri geniş bir perspektifle ele almıştır. Sâbûnî'nin tefsir çalışmaları arasında özellikle“Safvetü't-Tefâsîr”adlı eseri öne çıkmaktadır. Âyetleri konularına göre sınıflandırarak, derinlemesine ve kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Eserleri, İslam dünyasında ve Batı'da eğitim gören Müslümanlar arasında önemli bir kaynak olarak kabul edilir. Ayrıca, akademik kariyeri boyunca birçok öğrenci istifade etmiş ve onların manevi ve ilmi gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu yönüyle, Sâbûnî, hem tefsir literatürüne hem de İslam ilimleri alanındaki akademik eğitime kalıcı katkılar sağlamıştır. Kur'ân-ı Kerim, tarih boyunca İslam ilim adamlarının dikkatini çekmiş ve onların, dil ve belâgat yönünü esas alan birçok eser kaleme aldığı bir kaynak olmuştur. Muhammed Ali es-Sâbuni ise yakın dönem müfessirlerinden biridir.“Safvetu't Tefâsîr”adlı eseri, belâgatla ilgili birçok konuya ve inceliğe yer vermiş ve bu sebeple eserinin belâgat yönünden incelenmesi gerektiği düşüncesi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhammad Ali al-Sâbûnî was a prominent scholar in the modern Islamic intellectual world, particularly renowned for his contributions in the field of Quranic exegesis. His works are noted for their approach in explaining and interpreting the Quran's message within a contemporary context, while also encompassing the perspectives of classical exegetes. Al Sâbûnî's exegetical endeavors, especially his work“Safvetüt-Tefâsîr,”stand out for their comprehensive and in-depth analysis, where verses are categorized by topics. This work is highly regarded as a significant resource among Muslims studying both in the Islamic world and in the West. Throughout his academic career, al-Sâbûnî influenced many students, significantly contributing to their spiritual and intellectual development. His impact extends beyond just the exegesis literature, leaving a lasting legacy in the academic education of Islamic sciences. The Quran has historically captivated Islamic scholars, inspiring numerous works focused on its linguistic and rhetorical aspects. As a recent exegete, Muhammad Ali al-Sâbûnî's“Safwat al-Tafasir”addresses various topics and subtleties related to rhetoric, leading to the belief that his work should be studied from a rhetorical perspective.