Kırka Boraks İşletmesi müessesesi tinkal konsantratörü artıklarındaki kilin flokülazyon ile ayrıştırılması ve sanayide kullanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 8814
  2. Yazar: LİYADDİN YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: DR. KENAN POSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
11 ÖZET: Bu tez çalışffiasında|Etibank Kırka Boraks İşletmesi tinkal konsantrator artıklarının çökme '. karekteristiği ve salkımlaştırılarak endüstride kullanılabilirliği araştırılmıştır,, Konsantrator artığı $4~$10 katı oranında ve 300-400 M^/h debidedir» Tinkal konsantrator artığının salkımlaştırılarak çöktürülmesi amacıyla bir çok flokülan ve koagülant madde alternatif olarak seçilmiştir» Yapılan deneylerle en iyi sonucun, 500-600 gr.flokülan/ton katı kullanım ile, Magnafloc 3^-2 ile (An- yönik) sağlandığı tesbit edilmiştir. Magnafloc 34-2'nin kullanılması ile, tabii çöküşe nazaran çöküş hızı 33 kat arttırılmıştır, Salkımlaştırılarak çöktürülebilen tinkal artığının, seramik sanayinde sır hazırlamada katkı maddesi olarak kullanılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY; The aim of thesis was two fold; Firstly to inves tigate the settling characteristics of solid matter of Etibank Kxrka Borax works Tincal Concentrator plant ef fluent with and without settling aids, and secondly to. investigate he possible utilization of this solid matter (mainly finely divided clays and borax) in various indus tries. The effluent flowrate is between 500-400 mv& and its solids content varies from 4$ to 10$ by weight. Various flocculants and coagulants were used to increase the settling rates »The investigation showed that the best result was obtained with the use of an an ionic flocculant, Magnafloc 34-2,- at a dosage of 500-600 g« per ton of dry solids. ît was observed that the settling rate was increased this 33 times with the use of this flocculant. The investigations also showed that the thicke ned clay slurry could be used in fritte making in the ceramic industry owing to its high borate content.