Seçici lazerle ergitme yöntemi (SLM) ile üretilen implantlarda kaplama ile korozyon dayanımının araştırılması
Investigation of corrosion resistance by coating on implants manufactured by selective laser melting method (SLM)
- Tez No: 881315
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KÜÇÜKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son zamanlarda implant üretiminde eklemeli imalat teknikleri yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştır. Ti6Al4V alaşımı, düşük yoğunluğu ve yüksek biyouyumluluğu nedeniyle implantlar için tercih edilen bir malzemedir. Ancak son araştırmalar, Ti6Al4V alaşımının sağlığa zararlı uzun vadeli iyonlar (Al ve V gibi) yaydığını göstermiştir. Bu nedenle implantlar için kaplama dahil yüzey modifikasyonları gereklidir. Bu çalışmada Seçici Lazer Ergitme yöntemiyle üretilen Ti6Al4V yüzeylerine Zn katkılı TiO2 biriktirmek için elektrokaplama yöntemi kullanılmıştır. Böylelikle Ti6Al4V altlık malzemeden toksik iyon salınımının engellenmesi amaçlanmıştır. İşlem süresinin, ilave edilen TiO2 miktarının, ön anodizasyon işleminin, anot malzemelerinin mikro yapıya ve korozyona karşı direncinin etkileri araştırılmıştır. Kaplama sertliği ve kalınlığı artan işlem süresi ve TiO2 yoğunluğuyla artmıştır. Çinko anot kaplamalarına TiO2 eklenmesinin ve ön anodizasyon işleminin korozyon oranının azalmasına neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, additive manufacturing techniques have begun to be widely used in implant production. Ti6Al4V alloy is a preferred material for implants due to its low density and high biocompatibility. However, recent research has shown that Ti6Al4V alloy emits long-term ions (such as Al and V) that are harmful to health. Therefore, surface modifications, including coating, are required for implants. In this study, electroplating method was used to deposit Zn-doped TiO2 on Ti6Al4V surfaces produced by selective laser melting method. Thus, it is aimed to prevent the release of toxic ions from the Ti6Al4V substrate material. The effects of processing time, added TiO2 amount, pre-anodization process, microstructure of anode materials and corrosion resistance were investigated. Coating hardness and thickness increased with increasing processing time and TiO2 density. It has been observed that adding TiO2 to zinc anode coatings and pre-anodization process causes a decrease in the corrosion rate.