İşletmelerde stratejik yetenek yönetim sürecinin etkinliğinde yararlanılacak yetenek envanterine ilişkin keşifsel bir araştırma
An exploratory research on the talent inventory to be used in the effectiveness of the strategic talent management process in enterprises
- Tez No: 881337
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın amacı işletmelerin stratejik yetenek yönetimi süreçlerinin etkinliğini artırmak için hangi yeteneklerin belirlenmesi gerektiğini incelemektedir. Günümüzde işletmeler, hızla değişen iş dünyasında rekabet avantajı elde etmek ve sürdürmek için stratejik yetenek yönetimi süreçlerine önem vermektedirler. Ancak, bu sürecin etkinliğini artırmak için hangi yeteneklerin öncelikli olarak belirlenmesi gerektiği konusu, hala birçok işletme için belirsizlik içermektedir. Bu araştırma, bu belirsizliği gidermeyi amaçlamaktadır. Odaklanılan temel soru, hangi yeteneklerin işletmelerin stratejik hedeflerine ulaşmalarında kritik rol oynadığıdır. Bu amaçla, keşifsel bir araştırma yöntemi benimsenmiş ve dört farklı yetenek grubundan oluşan bir yetenek envanteri ortaya çıkarılmıştır. Araştırma bulguları, işletmelerin stratejik hedeflerine ulaşmada kilit öneme sahip olan yetenekleri iş yönetimi, değişim yönetimi, öz yönetim ve ilişki yönetimine dair dört grupta ayrı ayrı değerlendirme fırsatı sunulmuştur. Elde edilen veriler sonucunda işletmelerin stratejik yetenek yönetimi süreçlerini geliştirirken çalışanların hangi yeteneklere sahip olduklarının ortaya çıkarılmasına dair uygulanacak bir envanter geliştirilmiştir. Ayrıca gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturarak, stratejik yetenek yönetimi alanında literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, işletmelerin stratejik yetenek yönetimi süreçlerini daha etkili bir şekilde yönlendirmelerine yardımcı olacak bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research examines which capabilities should be identified in order to increase the effectiveness of strategic talent management processes of enterprises. Today, organisations attach importance to strategic talent management processes in order to gain and maintain competitive advantage in a rapidly changing business world. However, the issue of which capabilities should be prioritised in order to increase the effectiveness of this process is still uncertain for many organisations. This research aims to address this uncertainty. The main question focussed on is which capabilities play a critical role in helping organisations achieve their strategic goals. For this purpose, an exploratory research method is adopted and a capability inventory consisting of four different capability groups is developed. The findings of the research provided an opportunity to evaluate the capabilities that are key to achieving the strategic goals of organisations separately in four groups: business management, change management, self-management and relationship management. As a result, an inventory has been developed to be applied to reveal which capabilities employees have while developing strategic talent management processes of organisations. It also aims to contribute to the literature in the field of strategic talent management by creating a basis for future research. This research provides a resource that will help businesses to direct their strategic talent management processes more effectively.