Soğutucularda kullanılan hermetik pistonlu kompresörler için özgün krank biyel mekanizması tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of novel crank connecting rod mechanism for hermetic piston compressors used in refrigerators
  1. Tez No: 881345
  2. Yazar: MOHAMED MUSTAFA AHMED IZZAT AL-DALAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Otomotiv Mühendisliği, Industrial Design, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Piston-biyel-krank sistemleri pistonlu içten yanmalı motorlar başta olmak üzere pistonlu kompresörler gibi birçok sistemde yaygın olarak kullanılmaktadır. Piston-biyel ve krank sistemlerinin en büyük sorunlarından biri çalışma sırasında özellikle yüksek basınçlarda pistonun, silindir yüzeyine sürtünmesidir. Bu sürtünme sonucunda çıkış gücünde azalmalar ve piston-silindir aşınmaları meydana gelmektedir. Bu çalışmada endüstride soğutma sektöründe yaygın olarak kullanılan hermetik pistonlu tip bir kompresör için yeni bir krank biyel tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım ile silindir piston arasında oluşan yaslanmadan kaynaklı sürtünme kuvvetlerinin azaltılması amaçlanmıştır. Her iki sistem için yapılan yapısal analizler sonucunda yeni sistemin klasik sisteme oranla silindir için toplam deformasyonlarda yaklaşık %8.7, maksimum gerilmelerde yaklaşık %32 ve elastik uzama oranlarında ise % 30 oranında daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca 300. 600. 750. 900 rpm devirlerde yapılan deneysel çalışmalar da ise özellikle yüksek devirlerde maksimum basınçlarda yeni sistemde yaklaşık % 15 oranında daha fazla basınçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Piston-connecting rod-crank systems are widely used in many systems, such as reciprocating internal combustion engines and reciprocating compressors. One of the biggest problems of piston-connecting rod and crank systems is the friction of the piston on the cylinder surface, especially at high pressures during operation. As a result of this friction, reductions in output power and piston-cylinder wear occur. In this study, a new crank connecting rod design has been made for a hermetic piston-type compressor, which is widely used in the refrigeration sector. This design aims to reduce the friction forces caused by the leaning between the cylinder and the piston. As a result of the structural analyses performed for both systems, the new system obtained approximately 8.7% better results in total deformations for the cylinder, approximately 32% in maximum stresses, and 30% in maximum strain rates compared to the classical system. In addition, in experimental studies carried out at 300, 600, 750, and 900 rpm, approximately 15% more pressures were obtained in the new system, especially at maximum pressures at high speeds.