Revisiting the scattering regime map based on transport scattering coefficient
Ulaştırma dağılım katsayısına dayalı dağılım rejim haritasının gözden geçirilmesi
- Tez No: 881346
- Danışmanlar: Prof. Dr. HAKAN ERTÜRK, Dr. REFET ALİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Rastgele dağılmış parçacıklardan oluşan ortamlarda ışın geçişi, çeşitli bilimsel ve mühendislik uygulamalarında yaygın olarak bulunmaktadır. Bu tür sistemleri analiz etmek için genellikle bağımsız saçılma varsayımı kullanılır; burada sistemlerin ışın özellikleri, bireysel parçacıkların ışın özelliklerinin üst üste bindirilmesiyle elde edilir. Bu varsayımın geçerliliği için bir kriter, parçacıkların seyrek bir şekilde dağıtılmış olmasıdır. Eğer durum böyle değilse, bağımlı saçılma için özellik tahmini daha kesin bir analiz gerektirir. Tarih boyunca, araştırmacılar, bağımsız saçılma varsayımının geçerli olup olmadığını belirlemek için kullanılan rejim haritaları oluşturmuşlardır. Ancak, literatürdeki son deneyler, iyi belirlenmiş rejim haritasının eksikliklere sahip olabileceğini ve belirli durumların bağımsız saçılma varsayımının geçerliliği içinde olduğunu tahmin ettiğini göstermiştir, ancak aslında değildir. Bu çalışmada, parçacık yansıma indisinin etkisi göz önünde bulundurularak yeni bir rejim haritası aranmaktadır. Çalışma, bağımlı saçılmayı hesaba katan statik yapı faktörünü kullanarak sayısal simülasyonlarla kurulmuştur. Yakın geçmişteki çalışmalarda koherent ve koher olmayan katsayılar göz ardı edilmiştir, bu da demarkasyon çizgisinin konumunun ve yansıma indisinin etkisinin yanlış yorumlanmasına yol açmıştır. Bu çalışma, bağımsız ve bağımlı saçılma arasındaki geçişi tanımlamak için tek bir özgün karakteristik olarak taşıma saçılma katsayısını kullanır. Çünkü taşıma saçılma katsayısının, saçılma katsayısı ve asimetrilik parametresinin aksine yansımayla iyi bir şekilde ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışma, sıkı bir ortamda ilerleyen elektromanyetik dalgaların saçılmasını temsil eden koher olmayan bileşen dikkate alınarak deneysel olarak doğrulanmış bir yönteme dayanan T-matris yöntemi ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiative transfer in media consisting of randomly dispersed particles is commonly found in various scientific and engineering applications. The norm for analyzing such systems is to use the independent scattering assumption, where the radiative characteristics of the system are derived from the superposition of the individual particles' radiative characteristics. One criterion for the validity of this assumption is that the particles are sparsely distributed. If this is not the case, estimation of properties for dependent scattering necessitates a more rigorous analysis. Historically, researchers have established regime maps that are used to identify if the independent scattering assumption is valid. However, recent experiments in the literature have shown that the well-established regime map may have shortcomings and predicts certain cases to be within the validity of the independent scattering assumption, although they are not. In this paper, a new regime map is sought considering the effect of particle refractive index. The study is established through numerical simulations using the static structure factor that accounts for the dependent scattering. The approach is validated with an experimentally verified method based on the T-matrix method, considering only the incoherent component of the scattered electric field, which represents the scattering of electromagnetic waves propagating through a dense medium. Coherent and incoherent coefficients were overlooked in recent studies, resulting in erroneous interpretations of the location of the demarcation line and the effect of the refractive index. To rectify this, the present study uses the transport scattering coefficient as a single intrinsic characteristic to define the transition between independent and dependent scattering. The transport scattering coefficient has been proven to correlate well with reflectance, unlike the scattering coefficient and the asymmetry parameter.