Fasiyal Trikostazis Spinuloza tanılı hastaların demografik, klinik, dermoskopik özellikleri ve hastalığa bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical, dermoscopic characteristics and perspectives on the disease of patients diagnosed with Facial Trichostasis Spinulosa
- Tez No: 881354
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Trikostazis spinuloza (TS) sık görülen ancak sıklıkla yetersiz tanı almakta olan dermatolojik bir bozukluktur. Son zamanlarda dermoskopinin TS'yi teşhis etmek için invaziv olmayan en yararlı ve kolay araç olduğu bildirilmiştir. Literatürde TS ile ilgili yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Çalışmamızda TS'nin en sık görülen formu olan fasiyal tutulumunun incelenerek farkındalığın artırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma deskriptif bir çalışma olarak tasarlanmış olup Ekim 2021- Nisan 2023 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğinde fasiyal TS tanısı konan erişkin hastalar dahil edilmiş, pediatrik vakalar ise dahil edilmemiştir. Çalışmaya 100 hasta alınmıştır. Hastaların anamnezi alınıp, fizik muayenesi ve dermoskopik bakısı yapılmıştır. Hastaların demografik verileri, başvuru sebebi, başlangıç yaşı, aile öyküsü, sübjektif yakınma, emosyonel veya fiziksel stres, komorbiditeler, hastanın aldığı tedaviler ve tedaviye yanıt, lezyonların yerleşim yeri, dermoskopi bulguları, hastanın hastalığa bakış açısına yönelik cevapları excel dosyasına kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statisticsfor Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı kullanılmıştır. Nümerik değişkenler için iki grup karşılaştırmalarında t-testi analizi yapılmıştır. Kategorik veriler için ise çapraz tablolar oluşturulup Ki-kare analizi yapılmıştır. Nümerik değişkenler aritmetik ortalama ± standart sapma, kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Trichostasis spinulosa (TS) is a common but often underdiagnosed dermatological disorder. Recently, dermoscopy has been reported to be the most useful and easy non-invasive tool for diagnosis. Studies on TS in the literature are limited. In our study, it was aimed to increase awareness by examining facial involvement, which is the most common form of TS. Materials and methods: The research was designed as a descriptive study. Adult patients diagnosed with facial TS in the Dermatology and Venereal Diseases outpatient clinic of Ege University Medical Faculty Hospital between October 2021 and April 2023 were included, and pediatric cases were not included. One hundred patients were enrolled to the study Taking patients history, physical and dermoscopic examination were performed. Demographic data, reasons for admission, age of onset, family history, subjective complaints, emotional or physical stress, comorbidities, treatments received and response to treatment, location of lesions, dermoscopic findings, patient's perspective on the disease were recorded in the excel file. Statistical analyzes were performed using the IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) package program. For numerical variables, t-test analysis was performed for comparisons of two groups. For categorical data, cross tables were created and Chi-square analysis was performed. Numerical variables were summarized as arithmetic mean ± standard deviation, and categorical variables were summarized as numbers and percentages.