Comparative evaluation of the biocompatability of bioceramic root canal sealers and resin based root canal sealer
Biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patlarının biyouyumluluklarının rezin esaslı kök kanal dolgu patına karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 881355
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE TANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Endodontik tedavinin son aşaması olan kök kanallarının doldurulması esnasında kullanılan kök kanal dolgu patlarının periradiküler dokular ile biyouyumluluğu tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Çalışmanın amacı günümüzde kullanılan 4 farklı kök kanal dolgu patının (Endosequence BC Sealer, BioRoot RCS, CeraSeal Bioceramic Sealer, AH Plus) sitotoksisitelerini insan gingival fibroblast hücrelerinde MTT testi kullanılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Çalışmada hücre grubu olarak insan dişeti fibroblast hücresi kullanıldı. Kök kanal dolgu patları üretici firmaların talimatları doğrultusunda hazırlandı. Sertleşmeleri için 24 saat beklendikten sonra ekstrat eldesi için 24 saat kültür vasatında bekletildi. Her bir pattan elde edilen ekstratlar %25, %50, %75 ve %100 oranlarında dilüe edildi. Kültür vasatı kontrol grubu olarak kullanıldı. Hücreler 3.1000 96 gözlü plaklara ekildi. Hücreler 24 ssat, 48 saat ve 72 saat ekstrakta maruz bırakıldı. Hücre canlılığı ve hücre ölüm oranları MTT solüsyonu ilave edilerek spektrofotometrede değerlendirildi. Bu deney 3 kere tekrarlandı. Tüm materyallerin %100 konsantarsyonları 24 saatlik temasta 72 saate göre daha yüksek oranda sitotoksisite göstermişken; %25 konsantrasyonları 24 saatlik temasta 72 saate göre daha düşük oranda sitotoksisite göstermiştir. Tüm gruplarda en yüksek sitotoksisiteyi AH Plus gösterirken, en düşük sitotoksisiteyi CeraSeal Bioceramic Sealer göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The biocompatibility of root canal sealers used during the final stage of endodontic treatment, specifically in the process of filling root canals, is crucial for the success of the treatment in terms of periradicular tissues. The aim of this study is to comparatively evaluate the cytotoxicity of four different root canal sealers commonly used today (Endosequence BC Sealer, BioRoot RCS, CeraSeal Bioceramic Sealer, AH Plus) on human gingival fibroblast cells using the MTT test. In the study, human gingival fibroblast cells were used as the cell group. Root canal sealers were prepared according to the manufacturers' instructions. After 24 hours for their hardening, they were kept in culture medium for an additional 24 hours to obtain extracts. Extracts obtained from each sealer were diluted at concentrations of 25%, 50%, 75%, and 100%. Culture medium was used as a control group. Cells were seeded in 96-well plates at a density of 3.1000 cells per well. The cells were exposed to the extracts for 24 hours, 48 hours, and 72 hours. Cell viability and cell death rates were evaluated by adding MTT solution and measuring with a spectrophotometer. This experiment was repeated three times. While 100% concentration of all materials showed higher cytotoxicity at 24 hours compared to 72 hours, 25% concentration showed lower cytotoxicity at 24 hours compared to 72 hours. In all groups, AH Plus showed the highest cytotoxicity, while CeraSeal Bioceramic Sealer showed the lowest cytotoxicity.