Konjenital kalp cerrahisi geçiren pediatrik olgularda risk skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 881361
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM DERBENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada konjenital kalp cerrahisi geçiren olgularda, hastane içi mortaliteyi öngörme açısından, kullanılan risk skorlama sistemlerinin, etkinliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Ege Üniversitesi Rektörlüğü Tıp Fakültesi Dekanlığı Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu 13.07.2023 tarih ve 23-7T/56 nolu etik kurul onayı alındıktan sonra, 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanesinde, konjenital kalp cerrahisi uygulanan hastaların retrospektif olarak incelenmesi planlandı. Operasyon esnasında tutulmuş olan peroperatif olgu takip formunda eksik bilgi olan ve 18 yaşından büyük hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif demografik, cerrahi ve anesteziye ait klinik verileri, retrospektif olarak dosyalarından ve elektronik hasta kayıtlarından taranarak kaydedildi. Operasyon tipi, operasyon tipine göre mortalite sınıflandırması; STAT , RACHS-1 , ABCL skorlamalarına göre yapılarak kaydedildi. Bulgular: Çalışma kapsamında, değerlendirmeye 321 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaşları 0,1-194 ay arasında değişmekte olup, ortalama yaşın 43 ay, medyan yaşın ise 24 ay olduğu belirlenmiştir. Hastaların % 54,8'inin (176 kişi) kadın ve % 45,2'sinin (145 kişi) erkek olduğu belirlendi. Çalışma kapsamındaki hastaların operasyon öncesi klinik bulgularının dağılımı incelendiğinde mekanik ventilasyon (MV) ihtiyacı 13 hasta (%4), yoğun bakım ünitesi ihtiyacı 21 hasta (%6,5), transfüzyon ihtiyacı 74 hasta (%23,1) ve inotrop ihtiyacının ise 17 (%5,3) hastada olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamındaki hastaların operasyon bulgularına ilişkin dağılımı incelendiğinde; hastaların anestezi süresi 55 ila 370 dakika arasında değişirken, medyan anestezi süresi 126 dakikaydı. Benzer şekilde cerrahi süre 105 dakika, KPB süresi 63 dakika, kros klemp süresi 53 dakikaydı. KPB' ın 291 hastada (%90,7), TSA' in ise 3 (%0,9) hastada uygulandığı görülmüştür. Çalışma kapsamındaki hastaların operasyon sonrası klinik bulgularının dağılımı incelendiğinde; inotrop kullanımı %80,1 (257 kişi), komplikasyon gelişme oranı %20,2 (65 kişi), pulmoner komplikasyon gelişme oranı %11,5 (37 kişi), renal disfonksiyon %12,5 (40 kişi), nörolojik komplikasyon %6,2 (20 kişi), sepsis multiorgan yetmezliği %15,6 (50 kişi), CPR ve kardiak arrest %8,1 (26 kişi), pacemaker %6,2 (20 kişi), aritmi varlığının %3,7 (12 kişi) olduğu görülmüştür, Hastaların %7,8'i (25 kişi) hayatını kaybetmiştir. Operasyon sonrası medyan MV süresinin 5 saat, YBÜ'de kalış süresinin 21 saat ve hastanede kalış süresinin 7 gün olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of risk scoring systems in predicting in-hospital mortality in patients undergoing congenital heart surgery. Material and Method: After receiving the approval of the Ethics Committee of Ege University Rectorate Faculty of Medicine, Medical Research Ethics Committee dated 13.07.2023 and numbered 23-7T/56, it was planned to retrospectively examine the patients who underwent congenital heart surgery at Ege University Faculty of Medicine Cardiovascular Surgery operating room between January 1, 2018 and December 31, 2020. The type of operation and the mortality classification according to the operation type will be recorded based on the STAT, RACHS-1, and ABCL scoring systems. Results: A total of 321 patients were included in the study. The ages of the individuals included in the study ranged from 0.1 to 194 months, with an average age of 43 months and a median age of 24 months. Of the patients, 54.8% (176 individuals) were female and 45.2% (145 individuals) were male. Upon examining the pre-operative clinical findings of the patients included in the study, it was observed that 13 patients (4%) required mechanical ventilation (MV), 21 patients (6.5%) required intensive care unit admission, 74 patients (23.1%) required transfusion, and 17 patients (5.3%) needed inotropic support. When analyzing the perioperative findings of the patients in the study, the duration of anesthesia varied between 55 to 370 minutes, with a median duration of 126 minutes. Similarly, the duration of surgery was 105 minutes, CPB time was 63 minutes, and cross-clamp time was 53 minutes. CPB was observed in 291 patients (90.7%), and TSA in 3 patients (0.9%). In assessing the post-operative clinical findings of the patients in the study, it was found that 257 patients (80.1%) required inotropic support, 65 patients (20.2%) developed complications, 37 patients (11.5%) had pulmonary complications, 40 patients (12.5%) experienced renal dysfunction, 20 patients (6.2%) had neurological complications, 50 patients (15.6%) suffered from sepsis and multiorgan failure, 26 patients (8.1%) underwent CPR and cardiac arrest, 20 patients (6.2%) needed a pacemaker, and 12 patients (3.7%) had arrhythmia. A total of 25 patients (7.8%) lost their lives. The median post-operative mechanical ventilation time was 5 hours, the median stay in the ICU was 21 hours, and the median hospital stay was 7 days.