COVİD-19 geçirmiş gönüllülerde hastalığın solunum sistemindeki kronik dönem etkilerinin akciğer ultrasonu ve solunum fonksiyon testleri ile birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of the chronic effects of COVID-19 infection on the respiratory system by pulmonary ultrasound and pulmonary function tests
  1. Tez No: 881373
  2. Yazar: BÜŞRA NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyopatoloji, Physiopathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu tezin amacı, post COVID dönemdeki bireylerde pulmoner sistemde ve sistemik düzeyde kronik etkiler olup olmadığının değerlendirilmesidir. Böylelikle post COVID'in etkileri hakkında veri elde edilebilecektir. Ayrıca kronik dönem etkilerin değerlendirilmesinde ve hasta takibinde solunum fonksiyon testi ve pulmoner ultrasonun etkinliği hakkında bir bakış açısı getirilebilecektir. Post inflamatuar belirteç düzeyi ölçümünün bu değerlerle beraber ele alınması ile geçirilmiş enfeksiyonun uzun dönem etkileri hakkında hem fonksiyonel düzeyde hem immünolojik düzeyde bilgi sahibi olunacaktır. Böylece farklı açılardan post COVID dönemin etkileri değerlendirilebilinecektir. Gereç ve Yöntemler: COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş ve post enfeksiyöz süre 3 ay ve üzeri olan gönüllüler çalışmaya dahil edilmiştir. İki grup akciğer grafisi skoru (CXR), akciğer ultrasonografisi skoru (LUSS), solunum fonksiyon testleri ve sitokin düzeyleri (TNF-α, IL-1, IL-6,IL-17) değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular: COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olan gönüllülerde, geçirmemiş olan gönüllülere göre akciğer ultrasonografisi ve akciğer grafisi değerlendirmesi açısından anlamlı fark bulunmamıştır. COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olan gönüllülerde, geçirmemiş olan gönüllülere göre kadın hasta grubunda TLC anlamlı olarak düşük bulunmuştur. COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olan gönüllülerde, geçirmemiş olan gönüllülere göre Il-6 ve Il-17 düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olan gönüllülerde, geçirmemiş olan gönüllülere göre akciğer ultrasonografisi ve akciğer grafisi değerlendirmesi açısından anlamlı fark olmamakla birlikte; solunum fonksiyon testi ve sitokin değerlendirmesi açısından anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Her ne kadar asemptomatik geçirilmiş olsa da, COVID-19 enfeksiyonunun uzun dönemde akciğer parankim düzeyinde ve sistemik inflamasyon düzeyinde değişikliklere yol açabileceği çalışma sonuçlarına göre ön görülmüştür. Literatürde benzer çalışmalar sayıca oldukça az olduğundan, bu savın desteklenmesi için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate whether there are chronic effects in the pulmonary system and systemic level in individuals in the post COVID-19 period in order to elucidate the involvement of inflammation after recovery. In addition, a perspective on the utility of pulmonary function testing and pulmonary ultrasound in the evaluation of chronic effects and patient follow-up will is aimed to be provided. By measuring the protein levels of inflammatory markers along with the data abovementioned, a foresight regarding the long-term effects of the previous infection at both functional and immunological levels will be obtained, allowing us to evaluate the post-COVID-19 period from different angles. Materials and Methods: Volunteers who recovered from COVID-19 infection at least 3 months or more were included in the study, while healthy volunteers who did not have the infection were enrolled as the control group. Two groups were compared by evaluating chest x-ray scores (CXR), lung ultrasound scores (LUSS), pulmonary function tests and inflammatory cytokine levels (TNF-α, IL-1, IL-6, IL-17A). Results: There was no significant difference in the evaluation of lung ultrasonography and chest radiography in subjects with COVID-19 infection compared to subjects without COVID-19 infection. In subjects with COVID-19 infection, TLC was significantly lower in the female patient group compared to subjects without COVID-19 infection. IL-6 and IL-17A levels were significantly higher in subjects with COVID-19 infection compared to subjects without COVID-19 infection. Conclusion: There were no significant differences in lung ultrasonography and chest radiography evaluation in subjects with COVID-19 infection compared to subjects without COVID-19 infection, but there were significant differences in pulmonary function test and inflammatory cytokine levels. The results of the study suggest that even aymptomatic COVID-19 infection may lead to long-term changes in lung parenchyma and lead to systemic inflammation, but further studies are needed to support this hypothesis due to the lack of similar studies.