Evaluation of Bisphenol-A release from different fissure sealant materials In Vitro
Farklı fissür örtücü materyallerinde Bisfenol-A salınımının In Vitro olarak incelenmesi
  1. Tez No: 881391
  2. Yazar: GÜLFEM ÇAVUŞOĞLU ÇARPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma pit ve fissür örtücü materyallerinin farklı polimerizasyon sürelerinde bir günlük süre içerisinde salınan Bisphenol-A miktarını belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Fuji Triage, Fissurit FX ve Clinpro™ materyallerinden 10x2 mm boyutlarında diskler elde edilmiştir. Her grupta 16 adet disk kullanılmış toplamda 48 adet disk incelenmiştir. Deneyde kullanılan fissür örtücü materyalleri; 1. Grup: Clinpro™, 2. Grup: Fuji Triage, 3. Grup: Fissürit FX'dir. Bu gruplarda 20 saniye polimerizasyon ve 40 saniye polimerizasyon süreleri kullanılmıştır. Bu gruplar 4 alt gruba ayrılmıştır. Polimerizasyon süresi 20 saniye ve 40 saniye olacak şekilde iki farklı polimerizasyon süresi kullanılmıştır. Polimerize edilen diskler yapay tükürük ve etanol solüsyonlari içerisine atılmıştır. (n=3, beta=1, güç 80). Bu diskler yapay tükürük ve etanol solüsyonlarında 1 gün bekletilmiştir. İstatistiksel analiz için Windows 24.0 programında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) kullanılmıştır. BPA salınımı açısından fissür örtücüler arasında istatistiksel olarak yüksek derecede anlamlı bir farklılık görülmüştür (p=0,000). Bütün fissür örtücü materyallerinde BPA salınımı gözlenmiştir. En az BPA salınımı yapay tükürük içerisinde, 40 saniye polimerizasyon süresi olan Fuji Triage'da ölçülmüş en fazla BPA salınımı etanol içerisinde 20 saniye polimerizasyon süresi olan Fissurit FX tarafından ölçülmüştür. Rezin içerikli doldurucu oranı yüksek olan fissür örtücülerden BPA salınımının düşük olduğu görülmüştür. Fissür örtücü uyguladıktan sonra BPA salınımının gerçekleşmesine rağmen, bir gün sonra bile salınım miktarında ölçülen değerler içerisnde pit ve fissür örtücülerin güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, fissür örtücülerin polimerizasyonu sonrası oksijen inhibisyon tabakasını kaldırmaya veya uygulama sırasında daha az tükürükle etkileşimini önlemeye yönelik ilave önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the release of bisphenol-A (BPA) from fissure sealant materials within 24 hours, considering different polymerization times and immersion solutions. In this study, 10x2 mm disks were obtained from Fuji Triage, Fissurit FX, and Clinpro™. Each of the three groups comprised 16 disks, totaling 48 disks examined. The fissure sealant materials used in the experimental groups were as follows: Group 1: Clinpro™, Group 2: Fuji Triage, and Group 3: Fissurit FX. Two polymerization times, 20 and 40 seconds, were employed. The groups were divided into four subgroups: immersion in artificial saliva for 20 seconds, artificial saliva for 40 seconds; ethanol for 20 seconds, and ethanol for 40 seconds (n=3, beta=1, power 80). The disks were then stored in artificial saliva and ethanol solutions for 1 day. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows version 24.0. There was a highly statistically significant difference among fissure sealants regarding BPA release (p=0.000). BPA release was detected in all fissure sealant materials. The lowest BPA release was observed with Fuji Triage at 40 seconds of polymerization in artificial saliva, while the highest release occurred with Fissurit FX at 20 seconds of polymerization in ethanol. Fissure sealants with a high resin-containing filler ratio exhibited low BPA release. Although BPA release occurs following fissure sealant application, the measured amount of BPA release, even after one day, suggests that pit and fissure sealants can be used safely. However, additional measures should be taken to eliminate the oxygen inhibition layer post-polymerization of fissure sealants or to prevent saliva interaction during application.