Öğretmen adaylarına yönelik doktora tezlerinin analizi (2017 - 2022)
Conduct a analysis of doctoral theses for teacher candidates (2017 - 2022)
  1. Tez No: 881397
  2. Yazar: ÖMER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2017 – 2022 yılları arasında yayımlanmış olan öğretmen adaylarına yönelik yapılmış olan doktora tezlerinin analizini yapmak bu akademik çalışmaların daha çok hangi konularda ve hangi üniversitelerde yapıldığı, bulunan sonuçların ve bu sonuçların hangi ölçeklere göre değerlendirildiği araştırmasını ortaya koyarak bu bağlamda akademik bir çalışma meydana getirmektir. Kuşkusuz eğitim öğretim hayatında geleceğin öğretmenlerinin önemini tartışmak abesle iştigaldir. Önemi bu kadar net olan öğretmen adaylarına yönelik merak edilen hususların hangi konularda ağırlıkta olduğu konusunda incelenmiş kaynaklardan yola çıkılarak, Türkiye'deki öğretmen adaylarına yönelik yapılmış doktora tez çalışmalarının hangi konularda, hangi yıllarda, hangi fakülte ve/veya enstitülerde ile ilgili istatistiki sonuçlara varılarak bu konuda belli yordamalar yapılmasıdır. Araştırmanın problem cümlesi; ''Öğretmen adaylarına yönelik yapılmış doktora tezleri belirlenen değişkenlere göre nasıl dağılım göstermektedir?'' şeklindedir. Bu bağlamda alt problemler; (a) tema başlıklarına göre, (b) yıllarına göre, (c) yapıldığı üniversiteye göre, (d) yapıldığı enstitüye göre, (e) yapıldığı anabilim dalına göre, (f) danışmanlarının unvanlarına göre, (g) tez yazarlarının cinsiyetlerine, son olarak (h) yapılan tezlerin hangi metodolojiye göre hazırlandıkları şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmanın amacına ulaşmak için nitel araştırma yöntemleri kullanılarak öğretmen adaylarına yönelik akademik bakış açısı ortaya konacaktır. Tezlerin incelenmesi şeklinde yapılacak olan bu çalışmanın aşamaları (a) tezlere ulaşma (b) tezlerin anlaşılması (c) tezlerin istatistiki analizi (d) ortaya çıkan verilerin kullanımı ve yorumlanması şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to express the distribution of doctoral thesis that made for teacher candidates in YOK National Thesis Center according to the criteria determined between 2017 - 2022. As the study aims to see the general framework of the thesis made in this field, the fact that no previous examination has been conducted on this subject has also made such a study necessary. Undoubtedly, it is pointless to discuss increasing the number of educational program options. Based on the achievements that have been examined regarding the weight of the curious issues for teacher candidates, whose importance is so clear, the statistical procedures regarding the efficiency of the doctoral thesis made for teacher candidates in Turkey, which years, in which faculties and/or faculties vary on this subject. Certain procedures can be done. In this study, in which a qualitative research model was used, the stages of accessing documents, checking authenticity, understanding documents, analyzing data, and using data were followed.“How do the doctoral thesis made for teacher candidates show distribution according to some variables in Turkey?”the subproblems of this problem statement were arranged according to their: (a) theme titles, (b) years, (c) the university where they were made, (d) the institute where they were made, (e) the field of science where they were made, (f) the titles of their consultant, (g) the gender of the authors, and (h) by what methodology they were prepared.