Primer akciğer kanseri nedeniyle lobektomi uygulanacak olan hastalarda postoperatif solunum fonksiyonlarını öngörmede, preoperatif bilgisayarlı tomografi ile volümetrik ölçüm yönteminin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of preoperative computed tomography and volumetric measurement method in predicting postoperative respiratory functions in patients who will undergo lobectomy due to primary lung cancer
- Tez No: 881403
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda akciğer kanseri nedeniyle lobektomi uygulanan hastalarda preoperatif ve postoperatif kantitatif BT ile yapılan volümetrik ölçümün, preoperatif ve postoperatif FEV1 ile FVC ve preoperatif dönemde hesaplanan postoperatif tahmini FEV1 (ppoFEV1) ile FVC (ppoFVC) arasındaki ilişkinin ve korelasyonunun araştırılması amaçlandı. Ayrıca kantitatif BT ile yapılan volümetrik ölçümün, postoperatif solunum fonksiyonu (PSF) kaybını öngörmede solunum fonksiyon testine alternatif ve/veya üstün bir yöntem olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve yöntem: Kasım 2021 ile Haziran 2023 arasında primer akciğer kanseri nedeniyle lobektomi uygulanan 65 hastanın verileri analiz edildi. Hastaların demografik verileri, solunum fonksiyon testleri, kantitatif BT ölçümleri gibi preoperatif değerlendirme kapsamındaki tetkikleri ve uygulanan cerrahi prosedürler kayıt altına alındı. Kantitatif BT ölçümleri ve solunum fonksiyon testleri üzerinden beklenen ve gerçek postoperatif değerler ve bu değerler ile preoperatif değerler arasındaki farklara göre PSF kayıpları belirlendi. Bu parametreler arasındaki korelasyonlar incelenerek kantitatif BT'nin öngördürücü etkisi araştırıldı. Ayrıca %DAA için kesme değeri belirlendi ve hastalar bu değere göre gruplandırılarak amfizemin PSF kaybı üzerindeki ve kantitatif BT'deki volüm değişimi üzerindeki etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to investigate the relationship and correlation between preoperative and postoperative volumetric measurement with quantitative CT, preoperative and postoperative FEV1 and FVC, and postoperative predicted FEV1 (ppoFEV1) and FVC (ppoFVC) calculated preoperatively in patients undergoing lobectomy for lung cancer. We also investigated whether volumetric measurement with quantitative CT is an alternative and/or superior method to pulmonary function testing in predicting the loss of postoperative pulmonary function (PPF). Materials and methods: Data of 65 patients who underwent lobectomy for primary lung cancer between November 2021 and June 2023 were analyzed. Demographic data, pulmonary function tests, preoperative evaluations such as quantitative CT measurements and surgical procedures were recorded. Predicted and actual postoperative values based on quantitative CT measurements and pulmonary function tests and PPF losses based on the differences between these values and preoperative values were determined. The predictive effect of quantitative CT was investigated by examining the correlations between these parameters. In addition, a cut-off value for LAA% was determined and patients were grouped according to this value and the effect of emphysema on PPF loss and volume change on quantitative CT was analyzed. Results: PpoFEV1, predicted FEV1 based to CT and actual FEV1 values were found to be statistically significantly highly correlated with each other (CC: 0.96, 0.86, 0.83, p < 0.001, < 0.001, < 0.001, < 0.001; respectively).