Ramayana destanının feminist teori merceğinde incelenmesi
Examining the Ramayana epic through the lens of feminist theory
- Tez No: 881402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güney Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmada Hint toplumunun en önemli destanlarından biri olan ozan Valmīki'ye ait Rāmāyaṇa Destanı ele alınmıştır. Destanın literatürde birden fazla çevirisi bulunmakla birlikte tezde ele alınan versiyon aslına bağlı kalınan Ralph T. H. Griffith'e ait olan İngilizce çevirisidir. Hint toplumu ve kültürünü derinden etkilemiş olan Rāmāyaṇa Destanı, içinde barındırdığı mesajlar bağlamında değerlendirilmiş ve destanda yer alan kadın karakterlerin ataerkil toplum düzeni tarafından ötekileştirilmesi durumu seçilen feminist yaklaşımlar merceğinde ele alınmıştır. Çalışmada kadınlara yönelik yaklaşım ve söylemlerden yola çıkılarak patriyarkanın kadının toplumdaki konumunu etkilediği, destanın yazıldığı dönemdeki Hint toplumunun ataerkil olduğu ve kadının yaşam pratiğini kısıtladığı görüşleri destandan seçilen örneklerle kanıtlanmaya çalışılmıştır. Kadınların erkek egemen toplumdaki var olma çabaları, maruz kaldıkları ötekileştirmenin davranış ve söylemleri üzerindeki etkiler feminist teori yardımıyla toplumsal boyutta tartışılmış ve destandaki kadın karakterler feminist yaklaşım türlerine göre incelenerek toplumdaki cinsiyet bazlı ayrışma ortaya konulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemine başvurulmuş, içerik ve söylem analizi yöntemleri ile yakın okuma tekniği kullanılarak kapsam genişletilmiştir. Üç ana bölümden oluşan çalışmada ilk bölümde; eserin kuramsal çerçevesine katkı sağlamak amacıyla feminizm, feminist yaklaşım türleri ve detayları ile feminist teori yer almıştır. İkinci bölümde; Rāmāyaṇa Destanı'nın yazılmasında etkili olan toplumsal yapının oluşumuna zemin hazırlayan Antik Hint Edebiyatı'nın yazılı kaynakları, dönem bilgisi, destanın özet kısmı ve bölümleri anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise; destanın odak noktası olan kadın karakterler hikâyeleriyle birlikte tanıtılmış ve seçilen feminist yaklaşım türlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the Rāmāyaṇa Epic of the poet Valmīki, one of the most important epics of the Indian society, was discussed. Although there is more than one translation of the epic in the literature, the version discussed in the thesis is the English translation by Ralph T. H. Griffith, which is faithful to the original. The Rāmāyaṇa Epic, which has deeply affected Indian society and culture was evaluated in the context of the messages it contains, and the marginalization of the female characters in the epic by the patriarchal social order was discussed through the lens of selected feminist approaches. Based on the approaches and discourses towards women, the study tried to prove that patriarchy affected the position of women in society, that the Indian society at the time the epic was written was patriarchal and restricted women's life practices, with examples selected from the epic. Women's efforts to exist in a male dominated society and the marginalization they were exposed to were discussed and the characters were examined according to feminist approaches. Qualitative research method was used in the study, and the scope was expanded by using content and discourse analysis methods and close reading technique. In the study, which consists of three main parts, feminist theory was evaluated in the first part, written sources of ancient Indian literature and the summary of the epic in the second part, and female characters and their experiences were evaluated according to the selected feminist approaches in the third part.