OECD ülkelerinde COVID-19 pandemisi dönemi vergi politikalarının incelenmesi
Examination of tax policies in the COVID-19 pandemic period in OECD countries
- Tez No: 881415
 - Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN CANSIZLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atılım Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Maliye-Vergi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, COVID-19 pandemisi sırasında OECD ülkelerinin uyguladığı vergi politikalarını incelemektedir. Pandemi, küresel ekonomi üzerinde derin etkiler yaratmış ve hükümetleri, ekonomik istikrarı korumak ve toplumların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli mali politikalar uygulamaya yönlendirmiştir. Bu çalışma, OECD ülkelerinin vergi politikalarını, bu politikaların ekonomik sonuçları üzerindeki etkilerini, istihdamı koruma ve işletmeleri destekleme yönündeki başarılarını ve bu politikaların detaylı bir şekilde ele almaktadır. Metodoloji olarak, seçilen OECD ülkelerinde uygulanan vergi politikalarının kapsamlı bir literatür taraması ve bu politikaların ekonomik göstergeler üzerindeki etkisini inceleyen bir araştırma yapılmıştır. Bu tez, pandemi sırasında uygulanan vergi politikalarını incelemektedir ve gelecekte benzer krizlerde mali politika uygulamalarına yönelik içgörüler sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the tax policies implemented by OECD countries during the COVID-19 pandemic. The pandemic has had profound effects on the global economy and led governments to implement various fiscal policies to maintain economic stability and meet the needs of societies. This study examines in detail the tax policies of OECD countries, the effects of these policies on economic results, their success in protecting employment and supporting businesses. As a methodology, a comprehensive literature review of the tax policies implemented in selected OECD countries and a research examining the impact of these policies on economic indicators have been conducted. This thesis examines the tax policies implemented during the pandemic and aims to provide insights into fiscal policy practices in similar crises in the future.