Essays on the relationship between investor sentiment and stock returns
Yatırımcı duyarlılığı ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişkiye dair çalışmalar
- Tez No: 977990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Haziran 2018'den Nisan 2024'e kadar olan dönemde, OECD üyesi G20 ülkelerinde yatırımcı duyarlılığı, ülke kredi notları ve sektörel endeks getirileri arasındaki dinamik ilişkiyi araştırmaktadır. Bir panel veri analizi çerçevesi kullanan çalışma, tüketici ve reel sektör güveninin beş ana endeks kategorisindeki borsa performansını nasıl etkilediğini araştırmaktadır: gösterge endeks, enerji, finans, sanayi ve teknoloji. Bu çalışma, OECD ülkelerindeki G20 ülkelerinin borsaları üzerindeki birleşik etkilerini değerlendirmek için ülke kredi notlarını güven endeksleriyle birleştirerek önceki araştırmaları genişletmektedir. Ülke kredi notlarıyla ilgili olarak dört tür kukla değişken oluşturulmuştur: (i) derecelendirme notları, (ii) derecelendirme notlarının artırılması, (iii) derecelendirme notlarının düşürülmesi ve (iv) tüm derecelendirme görünüm ve izleme revizyon ayarlamaları dahil olmak üzere tüm derecelendirme notlarıyla ilgili değişiklikler Mevcut literatürün çoğu genel olarak ülke derecelendirmelerine veya tüketici güvenine odaklansa da bu araştırma tüketici ve reel sektör güveni ölçümlerini, ülke kredi derecelendirmelerinin etkileri ile birleştirirken, derecelendirmelerin etkileşimlerini ikili ve üçlü olarak hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini değerlendirmek için entegre etmektedir. Analiz, Tüfe, döviz kurları ve endüstriyel üretim gibi temel makroekonomik göstergelerin yanı sıra COVID-19 salgını ile İpotek Krizi'nin etkilerini de barındırmaktadır. Ampirik sonuçlar, ülke kredi derecelendirmelerinin sektörel getiriler üzerinde tutarlı bir doğrudan etkisini göstermese de yatırımcı duyarlılığının, özellikle de reel sektör güveninin piyasayı şekillendirmede önemli ve anlamlı bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Tüketici güveninin de çoğu durumda anlamlı bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, ülke kredi derecelendirmelerinin, en çok enerji sektörleri ile gösterge endeks üzerinde kendini gösteren, duyarlılık etkisinin hisse senedi fiyatlarına taşındığı, dikkate değer etkileşim etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Derecelendirme, tüketici ve reel sektör güveni endekslerini de içeren üçlü etkileşim değerleri, enerji sektörü üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir negatif etki göstermektedir. Bu bulgu, ülke kredi notu kalitesindeki, tüketici güvenindeki ve reel sektör güvenindeki ortak bozulmanın bu sektördeki getiriler üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırabileceğini göstermektedir. Ek olarak, çalışmada makroekonomik değişkenler arasında yer alan Tüfe'nin tüm sektör getirilerini etkilediği, döviz kurlarının ise sadece bazı sektörlerdeki getirileri etkilediği gözlemlenirken, endüstriyel üretimin ise genel olarak tüm çalışmalarda istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmektedir. Ele alınan iki kriz dönemi arasında, COVID-19 kriz kukla değişkeni yalnızca enerji sektöründe önemli bir etki ortaya koyarak, pandemi döneminde sektöre özgü duyarlılığını vurgularken, ipotek krizi analiz edilen endekslerin performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermemektedir. Bu tez, finansal piyasaların makroekonomik bilgileri ve davranışsal sinyallerini nasıl işlediğine dair yeni bakış açıları sağlayarak, duyarlılık ve ülke kredi riski perspektiflerini de içine alan, çalışmada yer alan ülkeler ve sektörler kapsamında geniş kapsamlı bir analiz sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Bulgular, yatırımcılar, politika yapıcılar ve kredi derecelendirme kuruluşları için yapısal ve psikolojik faktörlerin gelişmiş ekonomilerde hisse senedi piyasası dinamiklerini şekillendirmek üzere nasıl etkileşime girdiğini anlamada önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the relationship between investor sentiment, sovereign credit ratings, and sectoral index returns within G20 countries that are members of the OECD, for the period from June 2018 to April 2024. Employing a panel data analysis framework, the study explores how consumer and business confidence affect stock market performance across five major index categories: prime, energy, finance, industry, and technology. It extends previous research by integrating sovereign credit ratings alongside sentiment indices to evaluate their combined impact on the stock exchanges of G20 nations within OECD countries. Regarding sovereign credit ratings, four types of dummy variables were constructed: (i) standalone ratings, (ii) rating upgrades (iii) rating downgrades, and (iv) all rating-related changes, including outlook revisions and watchlist adjustments Although most of the existing literature typically focuses on either sovereign ratings or consumer sentiment, this research integrates both consumer and business sentiment measures alongside sovereign credit ratings to evaluate their individual, interaction, and triple interaction effects on equity returns. The analysis includes macroeconomic control variables such as CPI, exchange rates, and industrial production and incorporates the effects of COVID-19 pandemic and the Mortgage Crisis. Empirical results show that while sovereign credit ratings do not display a consistent direct impact on sectoral returns, investor sentiment, particularly business confidence plays an important and positive effect in shaping market outcomes. Consumer confidence is also found significant in the majority of cases. Moreover, sovereign credit ratings have notable interaction effects mostly observed in the energy and prime sectors through carrying sentiment effect into stock prices. Triple interaction terms involving rating, consumer and business confidence indices demonstrate a statistically significant negative effect on the energy sector. This finding indicates that the joint deterioration in sovereign credit quality, consumer sentiment, and business confidence may increase downward pressure on returns in this sector. Additionally, the study finds that among macroeconomic variables, CPI influence all sector returns whereas exchange rates influence sector-specific returns, while industrial production do not demonstrate statistical significance in general. Among the two crisis periods covered, the COVID-19 crisis dummy reveals a significant effect solely on the energy sector, highlighting its sector-specific sensitivity during the pandemic period while the mortgage crisis does not show any statistically significant effect on the performance of the analyzed indices. This thesis contributes to the literature by demonstrating a comprehensive cross-country, cross-sectoral analysis that gathers sentiment and sovereign credit risk perspectives, providing new insights into how financial markets process macroeconomic information and behavioural signals. The findings carry implications for investors, policymakers, and credit rating agencies in understanding how structural and psychological factors interact to shape equity market patterns in advanced economies.