Öğrenme güçlüğü yaşayan ortaokul 5.sınıf öğrencilerinin artırılmış gerçeklik uygulamalarının matematik öğretimindeki akademik başarılarına ve kaygı durumlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of augmented reality applications on the academic achievement and anxiety levels in mathematics education of middle school 5th grade students with learning disabilities
- Tez No: 881467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK İSLİM, DOÇ. DR. BİLAL ÖZÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacını, öğrenme güçlüğü yaşayan ortaokul 5.sınıf öğrencilerinin, geliştirilen artırılmış gerçeklik (AG) yazılımı ile matematik dersi kesirler konusuna yönelik, akademik başarılarının ve kaygı durumlarının incelenmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda geliştirilen AG yazılımıyla, öğrencilerin kesirler konusunu daha iyi anlamaları, soyut olan kavramları zihinlerinde somutlaştırarak kalıcı öğrenmenin sağlanması hedeflenmiştir. Çalışma, tek denekli araştırma yöntemlerinden biri olan denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Bu kapsamda öğrencilerden başlama düzeyi, öğretim oturumları, yoklama oturumları, izleme oturumları ve genelleme oturumları verileri toplanmıştır. Çalışma grubu, öğrenme güçlüğü tanısı almış ve beşinci sınıfa devam eden üç erkek öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler belirlenirken çalışma kapsamında hazırlanan ön koşul becerilere göre seçilmiştir. Öğrencilerin ön koşul becerilerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için öğrenciyle ve öğrencilerin öğretmenleriyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim- öğretim yılının ikinci döneminde Mersin ilinde yapılmıştır. Çalışmada, öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerinin matematik kavramlarını anlamalarını kolaylaştırmak amacıyla, Çoklu Ortam Öğrenme Teorisi'nin aşamaları göz önünde bulundurularak Unity programı ile bir öğrenme materyali uygulaması geliştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere kesirler konusunda geçen parça bütün, basit-bileşik-tam sayılı kesirler, karşılaştırma-sıralama ve kesirlerde toplama kavramlarının öğretiminde, geliştirilen AG kullanımının akademik başarılarına ve matematik kaygı durumlarına olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Ek olarak öğrenci ve öğretmen görüşleri incelendiğinde, geliştirilen AG materyalini eğlenceli, dikkat çekici, gerçek hayatla ilişkili ve tekrar şansı sunması açısından eğitimde kullanma gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the academic achievements and anxiety levels of 5th- grade middle school students with learning difficulties using augmented reality (AR) software developed for the mathematics fractions topic. Within this scope, the AR software aims to help students better understand fractions by making abstract concepts more concrete in their minds, thus facilitating lasting learning. The study was conducted using a single-subject research method known as the multiple probe design across subjects. Data were collected from students at various stages, including baseline, instructional sessions, probe sessions, follow-up sessions, and generalization sessions. The study group consisted of three male students diagnosed with learning difficulties who were attending fifth grade. Students were selected based on prerequisite skills prepared for the study. To determine whether students met the prerequisite skills, interviews were conducted with both students and their teachers. The research was carried out during the second term of the 2022-2023 academic year in Mersin. In the study, an educational material application was developed using Unity software, considering the stages of the Multimedia Learning Theory, to facilitate understanding of mathematical concepts for students with learning difficulties. The results of the research indicate that using AR for teaching fraction concepts, such as part-whole relationships, simple-complex-mixed numbers, comparison-ordering, and addition in fractions, had positive effects on academic achievements and mathematics anxiety levels among students with learning difficulties. Additionally, student and teacher feedback emphasized the necessity of using the developed AR material in education due to its engaging, attention-grabbing, real-life relevance, and opportunities for repetition.