Eşi cezaevinde olan roman kadınların yaşadığı zorluklar ve destek mekanizması olarak sosyal ve ekonomik destek hizmet modeli; Kayseri 'Cennet Mahallesi' örneği
Challenges faced by romany women with his wife in prison and social and economic support service model as a support mechanism; case of Kayseri 'Cennet Neighborhood'
- Tez No: 881468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada eşleri cezaevinde olan Roman kadınların, eşleri cezaevine girdikten sonraki süreçte yaşadıkları ekonomik, psikolojik ve sosyal sorunlar irdelenmiş ve aileye kamu tarafından sunulan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) modelinin aile hayatı üzerindeki değişim ve dönüşüm etkisi araştırılmıştır. Geçmişten günümüze farklı isimlerle anılan ve ülkemizde yaklaşık 2 ile 5 Milyon arasında nüfuslarının olduğu düşünülen Roman grubunun simgesi olan Roman kadını; sosyal dışlanma, kimlik ve damga kavramları üzerinden ele alınmıştır. Roman kadınların çoklu etiketler altında sürdürmeye çalıştığı hayatı gözler önüne seren bu çalışma eşi cezaevinde olan ve çocuklarından destek alarak hayata tutunmaya çalışan Roman kadınların hikâyelerinden beslenmektedir. Bu çalışmada yoksullukla içselleşen“öteki”hayatların yaşamış olduğu okuldan kopuş, vasıfsız işlerde istihdam edilme, yoksulluk ve marjinalleşme problemleri dışlanmanın sonucu olarak karşımıza çıkmıştır. Nitel desende tasarlanan çalışma fenomenolojik yöntem kullanılarak hazırlanmış bir alan çalışmasıdır ve bu çalışma kapsamında Kayseri İli Melikgazi İlçesinde çoğunlukla Roman vatandaşların bulunduğu ve yerelde“Cennet Mahallesi”olarak adlandırılan bölgede yaşayan ve eşi cezaevinde olan 19 Roman kadın ve grubun“Çeribaşı”olarak seçtiği kişi ile görüşme sağlanmıştır. Görüşmelerde Roman kadınların; kimlik algısı, aile yaşantıları, mahkûm eşi olma deneyimleri, eşleri cezaevine girdikten sonra hayatlarında meydana gelen değişimler, yaşanan ekonomik sorunların getirmiş olduğu ekonomik destek arayışı ve devletten edinilen sosyal hizmet desteği hakkında görüşleri analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde kamu eliyle sağlanan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinin aileler üzerinde hayati öneme sahip olduğu, aileleri bir arada tutan bir bağ görevi gördüğü ve kadınları muhtaç olma durumundan çıkardığı ancak yaşanan ekonomik yoksulluğu ortadan kaldırmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the economic, psychological and social problems experienced by Romani women whose husbands are in prison after their husbands go to prison are examined and the change and transformation effect of the Social and Economic Support Service (SED) model offered by the public to the family on family life is investigated. The Romani woman is the symbol of the Romani group, which has been known by different names from past to present and is thought to have a population of approximately 2 to 5 million in our country; It was discussed through the concepts of social exclusion, identity and stigma. This study, which reveals the life that Romani women try to lead under multiple labels, is informed by the stories of Romani women whose husbands are in prison and who are trying to hold on to life with the support of their children. In this study, the problems of separation from school, employment in unskilled jobs, poverty and marginalization experienced by the“other”lives internalized by poverty emerged as a result of exclusion. The study, designed in a qualitative pattern, is a field study prepared using the phenomenological method. Within the scope of this study, 19 Romani women living in Melikgazi District of Kayseri Province, in the area called“Cennet Neighborhood”, where mostly Romani citizens live and whose husbands are in prison, were interviewed and the person chosen by the group as“Çeribaşı”. provided. In the interviews, Romani women; Their views on identity perception, family life, experiences of being a prisoner's wife, changes in their lives after their spouses went to prison, search for economic support due to economic problems, and social service support from the state were analyzed. The analysis shows that the Social and Economic Support (SED) service provided by the public sector is of vital importance for families, serves as a bond that holds families together and removes women from the situation of need, but does not eliminate the economic poverty experienced.