Yetişkin bireylerde internet bağımlılığı, öz-şefkat ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between internet addiction, self-compassion and mindfulness in adults
  1. Tez No: 881514
  2. Yazar: HANDENAZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde internet bağımlılığı, öz-şefkat ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkileri incelemek, internet bağımlılığının sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek ve internet bağımlılığı ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolünü tespit etmektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 18-64 yaş arasındaki toplam 386 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Sosyo-demografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Öz-duyarlık Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), LSD Çoklu Karşılaştırma Yöntemi, Pearson Korelasyon Yöntemi, Basit Doğrusal Regresyon, Çoklu Doğrusal Regresyon Modeli ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların internet bağımlılık düzeylerinin yaş, internet kullanımında olumsuz deneyimler yaşama ve kitap okuma alışkanlığı değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Katılımcıların öz-şefkat düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve internet kullanımında olumsuz deneyim yaşama değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. İnternet bağımlılığı üzerinde en etkili faktörler olarak sırasıyla aşırı özdeşleşme, öz-yargılama ve izolasyon olarak bulunmuştur. Katılımcıların bilinçli farkındalık düzeylerinin internet bağımlılığını yordadığı belirlenmiştir. Öz-şefkat ile bilinçli farkındalık genel puanları arasında düşük düzeyde ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. İnternet bağımlılığı ile öz-şefkat ve bilinçli farkındalık arasında negatif ve düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, bilinçli farkındalık düzeylerinin internet bağımlılığı puanları üzerindeki etkisinde öz-şefkatin tam aracılığı elde edilmiştir ve negatiftir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between internet addiction, self-compassion and mindfulness in adult individuals, to determine whether internet addiction differs according to socio-demographic variables and to determine the mediating role of self-compassion in the relationship between internet addiction and mindfulness. The sample of the research consists of a total of 386 people between the ages of 18-64 living in Istanbul. Socio-demographic Information Form, Young Internet Addiction Scale, Self-compassion Scale and Mindfulness Scale were used to collect the research data. SPSS 24 package programme was used for data analysis. Independent Groups T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), LSD Multiple Comparison Method, Pearson Correlation Method, Simple Linear Regression, Multiple Linear Regression Model and Hierarchical Regression Analysis were used in data analysis. According to the results of the study, it was determined that the participants' internet addiction levels differed significantly according to the variables of age, having negative experiences in internet use and reading habits. It was found that the self-compassion levels of the participants differed significantly according to the variables of gender, age, education level, employment status and having negative experiences in internet use. Over-identification, self-judgement and isolation were found to be the most effective factors on Internet addiction, respectively. It was determined that participants' mindfulness levels predicted internet addiction. A low and positive relationship was found between self-compassion and mindfulness general scores. A negative and low level relationship was found between Internet addiction and self-compassion and mindfulness. Finally, the full mediation of self-compassion in the effect of mindfulness levels on internet addiction scores was obtained and it was negative.