Düzenli egzersiz yapan 18-30 yaş arası bireylerde bigoreksiya ile mükemmeliyetçilik, beden algısı bozukluğu ve yeme semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between bigorexia and perfectionism, body perception disturbed and eating symptoms in individuals between 18-30 years of age who exercise regularly
  1. Tez No: 881513
  2. Yazar: NADİNE TUĞBA ÖZTÜRK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada yeme tutumu, mükemmeliyetçilik, kendini fiziksel tanımlama, bedeni beğenme ve kas yoksunluğu arasındaki ilişkiler incelenmiş ve yeme tutumunun, mükemmeliyetçiliğin, kendini fiziksel tanımlamanın ve bedeni beğenmenin kas yoksunluğu üzerinde yordayıcı etkileri olup olmadığı araştırılmıştır. Yeme tutumu, mükemmeliyetçilik, kendini fiziksel tanımlama, bedeni beğenme ve kas yoksunluğu düzeylerinin cinsiyete, yaşa, medeni duruma, eğitim düzeyine ve gelir düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da bu araştırma kapsamında incelenmiştir. Araştırmada nicel bir araştırma deseni ve nedensel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de düzenli spor yapan 18-30 yaş arası bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini bu evren içerisinden kolayda örnekleme tekniği kullanılarak seçilen 402 sporcu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri anket formları kullanılarak toplanmıştır. Veriler IBM SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre kas yoksunluğu algısının cinsiyete, yaşa, eğitim düzeyine ve gelir düzeyine göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Düzenli spor yapan 18-30 yaş arası bireylerin kas yoksunluğu algısının yeme tutum ölçeği tarafından anlamlı bir biçimde %24,5'lik bir varyans ile yordandığı bulunmuştur. Bununla birlikte, sadece yeme tutumunun kas yoksunluğuna olan etkilerinin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between eating attitude, perfectionism, physical self-definition, body liking and muscle deprivation were examined and it was investigated whether eating attitude, perfectionism, physical self-definition and body liking had predictive effects on muscle deprivation. This research also examined whether eating attitudes, perfectionism, physical self-definition, body liking and muscle deprivation levels differ according to gender, age, marital status, education level and income level. A quantitative research design and relational survey model were used in the study. The population of the research consists of individuals between the ages of 18-30 who do sports regularly in Turkey. The sample of the research consisted of 402 athletes selected from this universe using the convenience sampling technique. The data of the research was collected using survey forms. Data were analyzed using IBM SPSS 26.0 program. According to the findings of the research, it was concluded that the perception of muscle deprivation differs significantly according to gender, age, education level and income level. It was found that the perception of muscle deprivation of individuals aged 18-30 who do regular sports was significantly predicted by the eating attitude scale with a varianca of 24.5%. However, it was concluded that only the effects of eating attitude on muscle deprivation were significant.