Aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin sosyal hizmetler ve sosyal reçeteleme konusundaki bilgi tutum vedavranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of family physiciansand family medicine specialty students towards socialservices and social prescribing
  1. Tez No: 881519
  2. Yazar: MİNA LARA ÜRETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Sosyal reçeteleme, aile hekimlerinin hastalarını, toplumda mevcut olan ve onların sağlığını destekleyebilecek çeşitli faaliyetlere yönlendirmelerini ifade eder. Bu çalışma ile sağlık hizmetlerinde bütüncül bir yaklaşımı mümkün kılan sosyal reçeteleme kavramını incelemek ve birinci basamak hekimlerinin konu hakkındaki bilgilerini tespit etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin sosyal hizmetler ve sosyal reçetelendirme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla anket yöntemi kullanılarak tasarlanan tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırmadır. Anket toplam 37 sorudan oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin %40'ı tıbbi sosyal hizmet almaya uygun hastalarla her gün birden fazla kez karşılaştıklarını belirtmiştir. Katılımcıların %31,2'si tıbbi sosyal hizmet almaya uygun hastaları nereye yönlendireceklerini bilmemektedir. Mezuniyet öncesi tıp eğitimi sırasında sosyal hizmetler ile ilgili ders alan hekimlerin oranı %10,6'dır. Katılımcıların %80,1'i mevcut görev yerlerinde sosyal hizmetler konusunda eğitim almamıştır. Çalışılan kurumlarda sosyal çalışmacı bulunma oranı %18,4'tür. Katılımcıların %90.1'i, aile hekimliği uygulamasında sosyal çalışmacılara ihtiyaç olduğunu düşünmektedir. Sonuç: Sosyal reçeteleme kavramına yönelik farkındalık ve kabul, hastaların fiziksel aktivite, hobi kursları, sosyal faaliyetler ve diğer yaratıcı ve zihinsel faaliyetlere yönlendirilmesini içeren bir dizi öneride bulunma eğilimini yansıtmaktadır. Bu çalışma, sosyal hizmetlerin ve sosyal reçetelemenin aile hekimliği pratiğinde nasıl daha etkin bir şekilde entegre edilebileceği üzerine daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KNOWLEDGE, ATTITUDES AND BEHAVIORS OF FAMILY PHYSICIANS AND FAMILY MEDICINE SPECIALTY STUDENTS TOWARDS SOCIAL SERVICES AND SOCIAL PRESCRIBING Introduction and Objective: Social prescribing refers to the practice where family doctors direct their patients to various activities available in the community that can support their health. This study aims to explore the concept of social prescribing which enables a holistic approach in health services and to determine the knowledge of primary care physicians on this topic. Materials and Methods: This study is a descriptive cross-sectional research designed using a survey method to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of family physicians and family medicine residency students regarding social services and social prescribing. The survey consists of a total of 37 questions. Findings: 40% of the physicians participating in the study reported that they encounter patients suitable for medical social services multiple times daily. 31.2% of the participants did not know where to direct patients who are eligible for medical social services. Only 10.6% of physicians had taken courses related to social services during their pre-graduation medical training. 80.1% of the participants had not received training on social services in their current positions. The presence of social workers in the institutions where they work was 18.4%. 90.1% of the participants believe that there is a need for social workers in family medicine practice. Conclusion: The awareness and acceptance towards the concept of social prescribing reflects a tendency to suggest a range of recommendations including directing patients to physical activity, hobby courses, social events, and other creative and mental activities. This study suggests further research on how social services and social prescribing can be more effectively integrated into family medicine practice.