Jinekolojik laparoskopik cerrahi uygulanan hastalarda oblik subkostal transversus abdominis plan bloğu ve transmuskuler quadratus lumborum bloğunun postoperatif analjezi ve derlenme kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of oblique subcostal transversus abdominis plane block and transmuscular quadratus lumborum block on postoperative analgesia and quality of recovery in patients undergoing laparoscopic gynecological surgery
- Tez No: 881521
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP GURBET, DOÇ. DR. SELCAN AKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızda, jinekolojik laparoskopik cerrahi uygulanan hastalarda, Oblik Subkostal Transversus Abdominis Plan (OSTAP) bloğu ve Transmuskuler Quadratus Lumborum (TQL) bloğunun postoperatif analjezi ve derlenme kalitesi üzerine etkilerini prospektif, randomize kontrollü, çift kör karşılaştırmayı amaçladık. Jinekolojik laparoskopik cerrahilerde TQL bloğun etkin analjezi sağlayarak analjezik ihtiyacını azalttığı hipotezini araştırdık. Çalışma, 18-65 yaş arası, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması I-III, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 18-25 kg/m2 olan ve 3-4 trokar kullanılarak 45-120 dakika jinekolojik laparoskopik cerrahi uygulanan 68 hastada gerçekleştirildi. Demografik veriler, cerrahi prosedürler, preoperatif Derlenme Kalitesi-15 (Quality of Recovery, QoR-15) skorları kaydedildi. Hastalar OSTAP grup (n=34) ve TQL grup (n=34) olarak iki gruba randomize edildi. Blok uygulamasını takiben anestezi indüksiyonu verildi. Preoperatif bazal ve intraoperatif hemodinamik veriler, fentanil gereksinimi, anestezi ve cerrahi süreleri kaydedildi. Postoperatif istirahatte ve hareketle Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, postoperatif 24 saat içindeki parasetamol ve tramadol kullanımları, ilk analjezik gereksinimleri, bulantı-kusma durumları, mobilizasyon ve taburculuk zamanlarıyla postoperatif 24.saat QoR-15 skorları, hasta, cerrah memnuniyetleri değerlendirildi. TQL grupta 6.saat istirahat ve hareketle, taburculuk öncesi hareketle VAS skoru anlamlı düşük saptanırken (sırasıyla p=0,019, p=0,004, p=0,023), diğer zaman aralıklarında gruplar arasında fark saptanmadı. Parasetamol gereksinimi olan hasta sayısı, ilk analjezik gereksinim zamanları, tramadol ilk uygulama zamanları ve toplam tramadol dozları gruplar arasında benzerdi. Toplam parasetamol dozu ve tramadol gereksinimi olan hasta sayısıysa OSTAP grupta anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla p=0,002, p=0,006). Bulantı-kusma, antiemetik ihtiyacı, preoperatif ve postoperatif QoR-15 skorları, taburculuk zamanları, hasta, cerrah memnuniyetinde ise fark saptanmadı. Sonuç olarak TQL blok, OSTAP bloğa kıyasla postoperatif analjezik gereksinimini azaltır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to prospectively, in a randomized controlled, double-blind manner, compare the effects of the Oblique Subcostal Transversus Abdominis Plane (OSTAP) block and the Transmuscular Quadratus Lumborum (TQL) block on postoperative analgesia and quality of recovery in patients undergoing gynecological laparoscopic surgery. We investigated the hypothesis that the TQL block provides effective analgesia in gynecological laparoscopic surgeries, thereby reducing the need for analgesics. The study was conducted on 68 patients aged between 18-65 years, classified as I-III by the American Society of Anesthesiologists (ASA), with a Body Mass Index (BMI) of 18-25 kg/m2, undergoing gynecological laparoscopic surgery lasting 45-120 minutes using 3-4 trocars. Demographic data, surgical procedures, and preoperative Quality of Recovery-15 (QoR-15) scores were recorded. Patients were randomized into two groups: the OSTAP group (n=34) and the TQL group (n=34). Following the block application, anesthesia induction was administered. Preoperative baseline and intraoperative hemodynamic data, fentanyl requirement, anesthesia and surgery durations were recorded. Postoperative rest and movement Visual Analog Scale (VAS) scores, consumption of paracetamol and tramadol within the first 24 hours postoperatively, time to first analgesic requirement, nausea-vomiting occurrences, mobilization and discharge times, and postoperative 24th hour QoR-15 scores, patient and surgeon satisfactions were evaluated. In the TQL group, a significantly lower Visual Analog Scale (VAS) score was observed at rest and with movement at the 6th hour and with movement before discharge (p=0.019, p=0.004, p=0.023, respectively), while no differences were found between the groups at other time intervals. The number of patients requiring paracetamol, the timing of the first analgesic requirement, the initial administration times of tramadol, and the total doses of tramadol were similar between the groups. However, the total dose of paracetamol and the number of patients requiring tramadol were significantly higher in the OSTAP group (p=0.002, p=0.006, respectively). No differences were found in nausea-vomiting, the need for antiemetics, preoperative and postoperative QoR-15 scores, discharge times, patient and surgeon satisfaction. In conclusion, the TQL block reduces postoperative analgesic requirements compared to the OSTAP block.