Sepsis hastalarında raftlin ve histidine-rich glycoprotein seviyeleri aralarındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between raftlin and histidine-rich glycoprotein levels in sepsis patients
  1. Tez No: 881529
  2. Yazar: NURGÜL ANDİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Sepsis hayatı tehdit eden bir enfeksiyon hastalığıdır. Henüz altın standart bir tanı yöntemi geliştirilememiştir. Rutin kullanımda olan sepsis tanı belirteçlerinin yanı sıra yeni inflamasyon belirtiçleri sepsis tanısında çalışılmaktadır. Çalışmamızda raftlin, histidine-rich glycoprotein (HRG) ve oksidatif stres belirteçlerinin sepsis tanısındaki yerinin araştırılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Nisan 2023 ve Aralık 2023 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesi ve kliniklerde yatan 18 yaş ve üzeri toplam 85 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalardan 62'si sepsis ve septik şok hastası idi. Enfeksiyon belirti ve bulgusu olmayan 23 hasta kontrol grubuna dahil edildi. Çalışma ve kontrol grubunda raftlin, HRG, total antioksidan durum (TAS), total oksidan durum (TOS), total tiyol düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya katılan 85 hastanın %47,1'i kadın (n=40), %52,9'u erkekti (n=45). Hastaların yaş ortalaması 67,52 (±14,4) yıl idi. Sepsis (n=50) hastalarının raftlin ortalaması, kontrol grubundan (n=23) anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,040). Sepsis hastalarının HRG ortalaması, kontrol grubundan anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,006). Gruplar arasında TAS ve TOS ortalamaları açısından anlamlı farklılık saptanmadı (sırasıyla, p=0,666, p=0,784). Sepsis hastalarının ve septik şok (n=12) hastalarının total tiyol düzeyi ortalaması, kontrol grubundan anlamlı derecede düşük bulundu (sırasıyla, p= 0,023, p=0,035). 28 günlük mortalite oranı septik şok hastalarında %91,7 (n=11), sepsis hastalarında %56 (n=28) ve kontrol hasta grubunda %8,7 (n=2) idi. Sonuç: Raftlin ve HRG sepsis tanı belirteci olarak kullanılabilecek yeni biyobelirteçlerdir. Oksidatif stres belirteçlerinin sepsis hastalarında ardışık ölçümlerle takibi daha faydalı olabilir. Sepsis tanısında ve prognozunda yardımcı olabilecek, maliyet etkinlik de içeren biyobelirteçler ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sepsis is a life-threatening infectious disease. There is no gold standard method for diagnosis of sepsis yet. In addition to the sepsis diagnostic markers in routine use, new inflammation markers are being studied in the diagnosis of sepsis. Our study aimed to investigate the role of raftlin, histidine-rich glycoprotein (HRG) and oxidative stress markers in the diagnosis of sepsis. Materials and Methods: In our study, 85 patients were included aged 18 and over who were hospitalized in the intensive care units and inpatient clinics of Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine Hospital between April 2023 and December 2023. There were 62 sepsis and septic shock diagnosed patients. Twenty-three patients without signs and symptoms of infection were included in the control group. Raftlin, HRG, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and total thiol levels were measured in the study and control groups. Results: The total of the 85 patients, 47.1% were female (n=40) and 52.9% were male (n=45). The mean age of the patients was 67.52 (±14.4) years. The mean raftlin level in sepsis patients (n=50) was significantly higher than the control group (n=23) (p=0.040). The mean HRG level of sepsis patients was significantly lower than the control group (p=0.006).There was no significant difference between the groups in terms of TAS and TOS (p=0.666, p=0.784, respectively).The mean total thiol levels of sepsis and septic shock patients (n=12) were significantly lower than the control group (p=0.023, p=0.035, respectively).The 28-day mortality rate was 91.7% (n=11) in septic shock patients, 56% (n=28) in sepsis patients and 8.7% (n=2) in the control group. Conclusion: Raftlin and HRG are new biomarkers that can be used as sepsis diagnostic markers. Beside diagnosis, raftlin and HRG can also be used in determining the prognosis with oxidative stress markers by consecutive measurements in sepsis patients. More studies including cost effectivity on biomarkers that may help in both diagnosis and prognosis of sepsis are needed.