Comparing the remineralization potential of silver diamine fluoride versus various fluoride agents on dental enamel
Gümüş diamin florür ile çeşitli florür ajanlarının diş minesi üzerindeki remineralizasyon potansiyelinin karşılaştırılması
- Tez No: 881539
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, diş minesinde yapay olarak oluşturulan çürük lezyonlarında yüzey mikrosertliği ve yüzey pürüzlülüğü için gümüş diamin florür ile çeşitli florür ajanlarının remineralizasyon potansiyelini in vitro olarak karşılaştırmaktır. Sığır kesici dişlerinden alınan mine örnekleri 3 gruba ayrılmıştır (n=22). Her gruptaki örneklerin yarısı yüzey mikrosertliği, diğer yarısı ise yüzey pürüzlülüğü analizleri için ayrılmıştır. Yapay başlangıç çürük lezyonları oluşturmak için, örnekler 72 saat boyunca 37°C'de demineralizasyon solüsyonuna yerleştirilmiştir. Üreticinin talimatlarına uygun olarak Grup 1'e NAF vernik (ProShield Varnish), Grup 2'ye SDF (Rivastar) ve Grup 3'e CPP-ACFP vernik (MI Varnish™) uygulanmıştır. Daha sonra örnekler günde 6 saat demineralizasyon solüsyonunda ve 18 saat remineralizasyon solüsyonunda olmak üzere 14 gün boyunca pH döngüsüne tabi tutulmuştur. Başlangıç, demineralizasyon sonrası (PD) ve remineralizasyon sonrası (PR) aşamalarında Vickers mikrosertlik ölçümleri, profilometre ile yüzey pürüzlülüğü ölçümleri ve AFM cihazı ile 2D ve 3D yüzey topografileri elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. PR yüzey mikrosertliği sonuçlarına göre, SDF grubunun ortalama VHN değeri NaF ve CPP-ACFP gruplarından istatistiksel olarak daha düşüktü (p0.05). Ortalama PR yüzey pürüzlülüğü değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (pSDF grubu>CPP-ACFP grubu. AFM analiz sonuçlarına göre, remineralizasyon ajanlarının uygulanmasından sonra NaF grubu en yüksek pürüzlülük değerlerini (0,153 μm), ardından SDF grubu (0,147 μm) ve CPP-ACFP grubu en düşük değerleri (0,118 μm) göstermiştir. Sonuç olarak, tüm gruplarda uygulanan remineralizasyon materyallerinin başlangıç çürük lezyonları üzerindeki remineralizasyonu olumlu yönde etkilediği, ancak SDF'nin incelenen tüm parametrelerde CPP-ACFP kadar başarılı olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, in vivo çalışmalar, diş sert dokularını remineralizasyonu için en iyi ajanı belirlemek için in vitro araştırmaları tamamlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the remineralization potential of silver diamine fluoride versus various fluoride agents for surface microhardness and surface roughness on artificially created caries lesions on dental enamel, in vitro. Enamel samples from bovine incisors were divided into 3 groups (n=22). In each group, half of the samples were allocated for surface microhardness and the other half for surface roughness analyses. To create artificial initial caries lesions, the specimens were placed in a demineralization solution at 37°C for 72 hours. In accordance with the manufacturer's instructions, NAF varnish (ProShield Varnish) was applied to Group 1, SDF (Rivastar) to Group 2, and CPP-ACFP varnish (MI Varnish™) to Group 3. Then the samples were subjected to a pH cycle for 14 days, with 6 hours in demineralization solution and 18 hours in remineralization solution. At the baseline, post-demineralization (PD) and post-remineralization (PR) stages, Vickers microhardness measurements, surface roughness measurements with a profilometer, and 2D and 3D surface topographies were obtained with an AFM device. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 software. According to the PR surface microhardness results, the mean VHN value of the SDF group was statistically lower than the NaF and CPP-ACFP groups (p0.05). The mean PR surface roughness values showed a statistically significant difference between the groups (p SDF group > CPP-ACFP group. Based on the AFM analysis results, the NaF group exhibited the highest roughness values (0.153 μm), followed by the SDF group (0.147 μm), and the CPP-ACFP group showed the lowest values (0.118 μm) after the application of the remineralization agents. In conclusion, it was observed that the remineralization materials applied in all groups positively affected the remineralization on the initial caries lesions, but SDF was not as successful as CPP-ACFP in all parameters examined. However, in vivo studies should complement in vitro research for determine the best agent for remineralizing dental hard tissues.