Evaluating the mechanical and physical properties of various glass ionomer based restorative materials In Vitro
Cam iyonomer esaslı çeşitli restoratif materyallerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi
- Tez No: 881538
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN, PROF. DR. İZZET YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı farklı tür cam i̇yonomer esaslı restorati̇f materyallerin mekani̇k ve fi̇zi̇ksel özelli̇kleri̇ni̇n i̇n vi̇tro olarak değerlendi̇ri̇lmesi̇dir. Çalışmada 90 adet teflon kalıplarda hazırlanmış restoratif materyal uygulanmış disk ve 72 adet çürüksüz sığır dişleri kullanıldı. Restoratif materyallerin mikrosertliklerinin değerlendirilmesi amacıyla 10 mm çapında 2 mm kalınlığında teflon kalıplarda hazırlanan 90 adet örnekten 30 tanesi Beautifil Bulk Restorative 30 tanesi EQUIA Forte HT ve 30 tanesi Fuji II LC kullanılarak hazırlandı. Her grubun örnekleri termal siklus öncesi ve sonrası sertlik değerlendirilmesi amacıyla kendi içinde ikişer gruba ayrıldı. 5-55°C'de 10000 döngü termosiklus uygulamadan önce ve sonrası olmak üzere Vickers sertlik değerleri ölçüldü. Mikrosızıntı çalışması için rastgele seçilen 72 adet sığır dişinin bukkal yüzeylerine aeratörmikromotor ile sınıf V kaviteler hazırlandı. Eşit sayıda gruplar oluşturulduktan sonra Beautifil Bulk Restorative, EQUIA Forte HT, Fuji II LC üretici firmanın önerileri doğrultusunda hazırlanan kavitelere uygulandı. Her materyal grubundaki 12'şer adet örnek 0,5%'lik bazik fuksin çözeltisi içerisinde 24 saat bekletildi ve boya penetrasyon derecesi stereomikroskop ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the mechanical and physical properties of different types of glass ionomer based restorative materials in vitro. In the study, 90 discs with restorative materials prepared in Teflon molds and 72 caries-free bovine teeth were used. Thirty of the ninety samples prepared in 10 mm-diameter, 2 mm-thick teflon molds for the purpose of evaluating the micro-hardness of restorative materials were used with Beautiful Bulk Restorative, thirty of them using EQUIA Forte HT and thirty of them using Fuji II LC. The samples from each group were divided into two groups for hardness evaluation before and after thermal cycling. Vickers hardness values were measured before and after 10000 cycles of thermocycling at 5-55°C. For the microleakage study, class V cavities were prepared with an aerator-micromotor on the buccal surfaces of 72 randomly selected bovine teeth. After an equal number of groups were formed, Beautifil Bulk Restorative, EQUIA Forte HT, Fuji II LC were applied to the prepared cavities according to the manufacturer's recommendations. Twelve samples in each material group were kept in a 0.5% basic fuchsin solution for 24 hours and the degree of dye penetration was examined with a stereomicroscope. Two layers of dark nail polish were applied to the cavity borders at a distance of 1.5 mm and kept in 0.5% basic fuchsin solution for 24 hours.