Essays on migration and mobility
Göç ve hareketlilik üzerine makaleler
- Tez No: 881558
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez göç ve hareketlilik üzerine üç makaleden oluşmaktadır. İlk bölüm, iç savaş ve bunun sonucunda ortaya çıkan mültecilik durumunun Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların evlilik biçimleri üzerine etkisini inceler. Süre analizi, kadınların ortalama evlilik yaşının düştüğünü ve geleneksel görücü usulü evliliklerden daha modern formlara doğru bir geçiş olduğunu ortaya koyar. Bu geçiş, Türkiye'ye geldikten sonra savaş öncesi duruma kıyasla mülteci ebeveynlerin varlık ve istihdamında bir düşüş yaşanırken, tam aksine mülteci gençlerin istihdam oranlarının artması ve buna bağlı olarak ekonomik gücün genç kuşaklara doğru kaymasıyla açıklanabilir. İkinci bölüm, iç savaş ve zorunlu göç durumunun, Ürdün'deki Suriyeli kadınlar arasında görülen aile içi fiziksel şiddetin yaygınlığı üzerine etkisini inceler. Göç sonrası kocaların istihdam oranlarının ve hane gelirinin düşmesine bağlı ekonomik zorluklar ve mülteci kadınların yaşadığı sosyal izolasyonla ilişkili olarak, savaş ve mültecilik koşullarının, kadınların kocaları tarafından fiziksel şiddete maruz kalma riskini önemli ölçüde artırdığı gösterilir. Üçüncü bölüm, Türkiye'de 2020 ile 2023 yılları arasında konut fiyatlarında yaşanan ciddi artışın, üniversiteye geçişte iller arası öğrenci hareketliliği üzerindeki etkisini araştırır. Kira fiyatı artışındaki bölgesel ve zamansal değişkenlik kullanılarak, artan kira maliyetlerinin yüksek öğretim programlarına il dışından gelen öğrencilerin erişimini önemli ölçüde azalttığı ve özellikle daha düşük akademik başarılara sahip öğrencilerin yüksek konaklama maliyetlerine sahip illerdeki bölümlere yerleşmelerini engellediği gösterilir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays on migration and mobility. The first chapter explores the impact of civil war and resulting refugee status on marriage patterns among Syrian refugees in Turkey. Duration analysis reveals a decline in the average marriage age and a significant shift from traditional arranged marriages to more modern forms, driven by an intergenerational power shift. This shift occurs as parental wealth and employment decline in Turkey, while Syrian youth see improved employment rates compared to the prewar situation. The second chapter examines the influence of civil conflict and forced displacement on the prevalence of physical intimate partner violence among Syrian women in Jordan. Examining the violence exposure hazard rates across different life stages, the analysis reveals that war and refugee circumstances significantly elevate the risk of intimate partner violence. This increase is primarily attributed to economic challenges, including reduced household income and job losses among refugee husbands, alongside the social isolation faced by refugee women. The third and final chapter of the research analyzes the impact of a significant rise in housing prices in Turkey from 2020 to 2023 on high school graduates' educational mobility. Utilizing regional and temporal variations in rental prices as a natural experiment, the findings show that increased rental costs significantly reduce the accessibility of university programs to non-resident students, particularly affecting those with lower academic achievements, thereby discouraging their relocation to provinces with higher accommodation costs.