Dijital satın alma tedarikçi portalı
Digital purchasing supplier portal
- Tez No: 881565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR GÜRÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişen dünyada artan arz talebe göre talep yönetimi ve kaynak yönetiminin etkin bir süreçle yönetilmesi gerekmektedir. Kaynak yönetimi hem gelişmeyi hem de üretimi desteklemektedir. Bu sebeple üretim zincirinin baş halkası olan tedarik yönetiminde kaynak yönetiminin etkinliği ve pratikliği; zaman verimini, kaynak verimini ve kriz yönetimini olumlu yönde beslemektedir. Bu tez, iş dünyasının tedarik yönetiminde kaynak yönetiminin etkinliği konusunda karşılaştığı zorlukları aşmak, verimliliği artırmak ve stratejik avantajlar elde etmek için hazırlanmıştır. Çünkü konuya istinaden yapılan araştırmalar; işletmelerin daha rekabetçi, esnek ve sürdürülebilir olmalarına yardımcı olabilir. Tedarik yönetimi satın alma proseslerinde; satın alınan içeriklerin çeşitlenmesi, talebin artması, kaynak yönetiminin kritik süreçlerinin ve tedarikçi portföylerinin artmasıyla birlikte rekabet ortamını daha sıkı takip etmek ve doğru satın almayı gerçekleştirmek her geçen gün daha zor ve stresli hale gelmiştir. Tedarikçiyi yönetmek zorlaştıkça, kaliteli ve fazla maliyetli ürünler seçilebilmekte ya da ucuz ama kalitesiz ürünlerle talep karşılanmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı, bu araştırmanın konusu; satın alma prosedürlerinin dijital uygulama ile kolaylaştırılmasının avantajlarını ortaya çıkarmaya yöneliktir. Bu bağlamda zaman yönetimi, kaynak yönetimi, stok yönetimi, tedarikçi yönetimi, maliyet tasarrufu problemlerine yönelik dijital çözüm alanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Demand management and resource management must be managed with an effective process, according to the increasing supply and demand in the developing world. Resource management supports both development and production. For this reason, the effectiveness and practicality of resource management in supply management, which is the essentiality of the production chain; it affects positively to time efficiency, resource efficiency and crisis management. This thesis has been prepared to overcome the difficulties encountered by the business world regarding the effectiveness of resource management in supply management, increase efficiency and gain strategic advantages. Because research on the subject; it can help businesses become more competitive, resilient and sustainable. In supply management purchasing processes; With the diversification of purchased content, increase in demand, increase in critical processes of resource management and increase in supplier portfolios, it has become more difficult and stressful to follow the competitive environment more closely and make the right purchase every day. As it becomes more difficult to manage the supplier, poor quality and overpriced products may be selected, or demand be met with cheap but poor quality products. For all these reasons, the subject of this research is; It aims to reveal the advantages of facilitating purchasing procedures with digital application. In this context, a digital solution area has been created for time management, resource management, stock management, supplier management and cost saving problems.