Yüzme havuzlarında mikroplastik kirliliğinin araştırılması
The investigation of microplastic pollution in swimming pools
- Tez No: 881569
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN İLKER HARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkemizde plastik muhtevalı ürünlerin 10 milyon tonu geçen toplam üretimi kullanımındaki artışıda beraberinde getirmiştir. Plastik muhtevalı ürünler bulunduğu alanda mekanik aşınmaya, güneş ışığına, UV radyasyon ve biyolojik bozunmaya maruz kaldıklarında daha küçük mikro yapılara dönüşerek havada, toprakta ve özellikle su ekosisteminde mikroplastik kirliliğine neden olmaktadır. Kirliliğin tespitine yönelik araştırmalar ağırlıklı olarak; deniz, göl vb. su ortamları ile burada yaşayan canlılar, içme ve kullanım suları, ambalajlı ürünler ve atıksu arıtma tesislerinde tespit edilmesine odaklanmaktadır. Çeşitli alanlarda yapılan kirlilik kontrolleriyle mikroplastik durumu belirlenmeye çalışılsada, araştırma eksikliği olan alanlarda yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç, kirliliğin ulaşabileceği farklı boyutların öngörülemez olmasına neden olmaktadır. Tatilde ve birçok sportif faaliyetlerde sıklıkla tercih edilen yüzme havuzları da bu konuda açıklığa kavuşturulması gereken alanlardan biridir. Yüzme esnasında suyun yutulması, açıkta kalan vücut kısımları ile havuz suyunun teması nedenleriyle mikroplastik kirliliği yönünden durumunun belirlenmesi önemlidir. Bu doğrultuda kullanım oranının fazla olduğu düşünülen alanlarda yer alan yüzme havuzlarının mikroplastik kirliliği tespitinin yapılabilmesi için farklı su hacimlerine sahip iki örneklem alanı belirlenmiştir. Çalışmada suda bulunan safsızlıkların mikroplastiklerden uzaklaştırılması için oksidasyon-yoğunluk farkı ile ayırma yöntemi tercih edilmiştir. Ön işlem sonrasında flouresans ışık mikroskobu ile filtre kağıdı yüzeyinde biriken mikroplastik miktarının tespiti yapılmıştır. Çalışmamızda havuz suyu girişlerinde en fazla Fragman (küçük tanecikli plastik), havuz suyu içerisinde ise fiber (lifli plastik) tespit edilmiştir. Kum filtresinin en fazla Fragman (küçük tanecikli plastik) gideriminde başarılı olduğu gözlemlenmiş olup en baskın mikroplastik renkleri şeffaf, turuncu, kahverengi ve siyah olarak tespit edilmiştir. Çalışmamız mikroplastik kirliliği açısından yüzme havuzu durumunun incelenmesi, kirliliğin sebepleri, analiz sonuçlarının değerlendirilerek çıkış yapısında bulunan kum filtre sisteminin mikroplastik giderimindeki etkinliği ve yüzme havuzlarında mikroplastik kirliliğinin boyutunu anlamaya yönelik önemli bir ilk adımdır.
Özet (Çeviri)
The production of plastic-containing products in excess of 10 million tons in our country has led to an increase in their use. When plastic-containing products are subjected to mechanical abrasion, sunlight, UV radiation, and biological degradation in the area where they are located, they undergo fragmentation into smaller microstructures, which subsequently contribute to microplastic pollution in the air, soil, and especially the water ecosystem. Research on the detection of pollution is primarily conducted in marine and freshwater environments. The focus of this research is on the detection of aquatic environments and the living creatures that inhabit them, as well as drinking and domestic water, packaged products, and wastewater treatment facilities. Despite efforts to determine the microplastic situation through pollution controls in various areas, further studies are needed in areas where there is a lack of research. Swimming pools, which are frequently used during holidays and many sports activities, are also an area that needs to be clarified. It is crucial to ascertain the extent of microplastic pollution due to ingestion of pool water and contact with exposed body parts. To this end, two sample areas with varying water volumes were selected to detect microplastic pollution in swimming pools in areas with a high usage rate. In the study, the oxidation-density difference separation method was employed to remove impurities in water from microplastics. Following pre-treatment, the quantity of microplastic accumulated on the filter paper surface was quantified using a fluorescence light microscope. In the present study, the greatest number of fragments was observed in the pool water inlets, while fiber was detected in the pool water. It was observed that the sand filter was most effective in removing fragments and the most dominant microplastics. The most prevalent microplastic colors were identified as transparent, orange, brown, and black. This study represents a significant initial step in the examination of microplastic pollution in swimming pools. It aims to assess the effectiveness of the sand filter system in the outlet structure in microplastic removal, evaluate the analysis results, and understand the extent of microplastic pollution in swimming pools.