Flora of Abant
Abant florası
  1. Tez No: 88157
  2. Yazar: ARZU UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET ABANT FLORASI Uçar, Arzu Yüksek Lisans. Biyoloji Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Adil Güner Ortak Tez Danışmanı: Prof. Dr. M. Tekin BABAÇ Şubat 1 996, 1 97 sayfa Bu çalışmada 1994-1995 yılları arasında Abant Tabiat Parkı'nın merkez kısmının damarlı bitkiler florası araştırılmıştır. Araştırma sonucunda 1440 bitki örneği toplanmıştır. Abant ile ilgili daha önceki araştırmalar da gözönüne alınarak, bu örneklerin adlandırılması sonucu 84 familyaya ait 332 cins, 660 tür, 147 alttür ve 69 varyete, toplam 672 takson tespit edilmiştir. Bu taxonlardan 58 tanesi A3 karesi için yeni kayıttır. Toplam 672 taksondan 157 tanesi (%23.7) Avrupa-Sibirya elementi, 38 tanesi (%5.7) Akdeniz elementi, 35 tanesi (%5.3) Karadeniz elementi, 32 tanesi (%4.8) İran-Turan elementi, 5 tanesi (%0.8) Hirkano-Öksin elementi, 21 tanesi de (%3.2) kozmopolittir. Geriye kalan 386 (%58.5) taksonun ise fitocoğrafik bölgesi belli değildir. Alanda bulunan endemik taksonların sayısı 51'dir. Dolayısı ile alanın endemizim oranı %7.7'dir. Toplam 660 türden, 12 tür Pteridophyta, geriye kalan 648 tür ise Spermatophyta bölümüne aittir. 648 Spermatophyta 'dan 3 tanesi Gymnospermae altbölümünc ve 645 tanesi deAngiospermae altbölümüne aittir. 645 Angiospermae 'den ise 504 tanesi Dicotyledones 141 tanesi ise Monocotyledones sınıfındandır. Araştırma alanında, içerdiği tür sayısına göre en büyük 10 familya sırasıyla şunlardır: Asteraceae (68 ; %10.3), Poaceae (55 ; %8.3), Fabaceae (46 ; %7.0), Lamiaceae (45 ; %6.8), Rosaceae (35 ; %5.3), Scrophulariaceae (32 ; %4.8), Brassicaceae (31 ; %4.7), Caryophyllaceae (23 ; %3.5), Ranunculaceae (21 ; %3.2) and Liliaceae (20 ; %3.0). Araştırma alanında, içerdiği tür sayısına göre en büyük 10 cins ise sırasıyla şunlardır: Veronica (15 ; %2.3), Ranunculus (12 ; 961.8), Trifolium (10 ; 961.5), Carex (10 ; 961.5), Galium (8 ; 961.2), Allium (8 ; 961.2), Poa (7 ; 961.1), Astragalus (7 ; 961.1), Sa/v/a (7 ; 961.1) and Centaurea (7 ; 961.1). VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FLORA OF ABANT Uçar, Arzu Master of Science, Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Adil Güner Co-Supervisor: Prof. Dr. M. Tekin BABAÇ February 1996. 197 pages This research covers the vascular flora of the central part of Abanl Nature Park. During 1994-1995, 1440 plant specimens have been collected from the research area. At the end of the evaluation of the identification of the collected specimens and the results of the previous researches, 84 families, 332 genera, 660 species, 147 subspecies and 69 varieties, 672 taxa as a total have been determined. From these taxa, 58 specimens are the new records for the A3 Grid square. The rates of the species belonging to the certain phytogegraphical regions are as follows: the Euro-Siberians 23.7% (157), the Irano-Turanians 4.8% (32), the Mediterranneans 5.7% (38), the Euxincs 5.3% (35) and the Hyrcano-Euxincs 0.8% (5). The rates of cosmopolitan and phytogeographically unknown species are 3.2% (21) and 58.5% (386), respectively. mThe number of endemic taxa found in the research area is 51, so that, the endemism ratio is 7.7%. From 660 species, 12 species belong to the Pteridophyta division whereas 648 species belong to the Spermatophyta division. Out of 648 species belonging to the Spermatophyta division, Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 3 and 645 species, respectively. One hundred fourty one species of Angiospermae belong to Monocotyledones and the rest (504 species) belongs to Dicotyledones. The largest 10 families according to their species number in the area are as follows: Asteraceae (68 ; 10.3%), Poaceae (55 ; 8.3%), Fabaceae (46 ; 7.0%), Lamiaceae (45 ; 6.8%), Rosaceae (35 ; 5.3%), Scrophulariaceae (32 ; 4.8%), Brassicaceae (31 ; 4.7%), Caryophyllaceae (23 ; 3.5%), Ranunculaceae (21 ; 3.2%) and Liliaceae (20 ; 3.0%). The largest 10 genera according to their species number in the area are as follows: Veronica (15 ; 2.3%), Ranunculus (12 ; 1.8%), Trifolium (10 ; 1.5%), Carex (10 ; 1.5%), Galium (8 ; 1.2%), Allium (8 ; 1.2%), Poa (7 ; 1.1%), Astragalus (7 ; 1.1%), Salvia (7 ; 1.1%) and Centaurea (7 ; 1.1%). IV