Flora of Abant İzzet Baysal University İzzet Baysal campus
Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal kampüs florası
- Tez No: 88158
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ İZZET BAYSAL KAMPUS FLORASI TurgutTülay Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Adil Güner Ortak Tez Danışmanı: Prof. Dr. M. Tekin BABAÇ Şubat 1996, 141 sayfa Bu çalışmada 1994-1995 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Kampüsü'nün damarlı bitkiler florası araştırılarak 956 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin adlandırılması sonucu 70 familyaya ait 268 cins, 437 tür, ("103y alttür ve f5Ğ \ varyete, toplam (445/ takson tespit edilmiştir. Toplanan bu taksonların bir tanesi, Potentilla visianii PancicTürkiye florası için yeni bir kayıttır. 445 taksonun 75 tanesi A3 karesi için yeni kayıttır. Toplanan türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Avrupa-Sibirya elementi 93 (%20.9), Îran-Turan elementi 19 (%4.3), Akdeniz elementi 45 (% 10.1), Karadeniz elementi 15 (%3.4) ve Hirkano-Öksin elementi 2 (%0.4). Kozmopolit ve bölgesi bilinmeyen örneklerin oranı ise sırasıyla 10 (%2.2) ve 261 (%58.7)'dir. Araştırma alanının endemizm oranı % 4.3 (19) 'dür.Toplanan türlerin l tanesi Pteridophyta geriye kalan 436 tanesi de Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnospermae altbölümü 2 türe, Angiospermae altbölümü ise 434 türe sahiptir. Angiospermae altbölümüne ait 434 türün 374 tanesi Dicotyledones 60 tanesi ise Monocotyledones sınıfındandır. Araştırma alanında, içerdiği tür sayısına göre en büyük 10 familya sırasıyla şunlardır: Asteraceae (53 ; %12.1), Fabaceae (3 9 ; %8.39), Lamiaceae (30 ; %6.9), Rosaceae (25 ; %5.8), Scrophulariaceae (23 ; %5.3), Poaceae (22 ; %5.0), Brassicaceae (21 ; %4.8), Boraginaceae (17 ; %3.9), Apiaceae (16 ; %3.7) ve Caryophyllaceae (15 ; %3.4). Araştırma alanında, içerdiği tür sayısına göre en büyük 10 cins ise sırasıyla şunlardır: Trifolium (9 ; %2. 1), Veronica (8 %1.8), Euphorbia (7 ; %1.6), Polygonum (7 ; %1.6), Linum (6 %1.4), Potentilla (6 ; %1.4), Centaurea (5 ; %1.1), Lathyrus (5 %1.1), Salvia (5 ; %1.1) ve Epilobium (5 ; %1.1). vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FLORA OF ABANT İZZET BAYSAL UNIVERSITY İZZET BAYSAL CAMPUS Turgut,Tülay Master of Science, Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Adil Güner Co-Supervisor: Prof. Dr. M. Tekin BABAÇ February 1996, 141 pages This research covers the vascular flora of İzzet Baysal Campus of Abant İzzet Baysal University. During 1994-1995, 956 plant specimens have been collected from the research area. With the identification of these specimens, 70 families, 268 genera, 437 species, 103 subspecies and 50 varieties, 445 taxa as a total have been determined. One of the collected specimens, Potentilla visianii Pancic is the new record for the flora of Turkey. From the 445 taxa, 75 specimens are the new records for the A3 Grid square. The rates of the species belonging to the certain phytogeographical regions are as follows: the Euro-Siberians 20.9% (93), the Irano-Turanians 4.3% (19), the Mediterranneans 10.1% (45), the Euxines 3.4% (15) and teh Hyrcano-Euxines 0.4% (2). The rates of cosmopolitan and phytogegraphically unknown species are 2.2% (10) and 58.7% (261), respectively. iiiThe number of endemic taxa found in the research area is 19, so that, the endemism ratio is 4.3 %. From 437 species, 1 species belongs to the Pteridophyta division whereas 436, species belong to the Spermatophyta division. Out of 436 species belonging to the Spermatophyta division, Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 2 and 434 species, respectively. Sixty one species of Angiospermae belong to Monocotyledones and the rest (374 species) belongs to Dicotyledones The largest 10 families according to their species number in the area are as follows: Asteraceae (53 ; 12.1%), Fabaceae (39 ; 8.39%), Lamiaceae (30 ; 6.9%), Rosaceae (25 ; 5.8%), Scrophulariaceae (23 ; 5.3%), Poaceae (22 ; 5.0%), Brassicaceae (21 ; 4.8%), Boraginaceae (17 ; 3.9%), Apiaceae (16 ; 3.7%) and Caryophyllaceae (15 ; 3.4%). The largest 10 genera according to their species number in the area are as follows: Trifolium (9 ; 2.1 %), Veronica (8 ; 1.8 %), Euphorbia (7 ; 1.6 %), Polygonum (7 ; 1.6 %), Linum (6 ; 1.4 %), Potentilla (6 ; 1.4 %), Centaurea (5 ; 1.1 %), Lathyrus (5 ; 1.1 %), Salvia (5 ; 1.1 %) and Epilobium (5 ; 1.1 %). IV