Drone detection methods and comparison metrics for audio and vision modalities
Ses ve görüntü modaliteleri için drone tespit yöntemleri ve karşılaştırma ölçümleri
  1. Tez No: 881574
  2. Yazar: FURKAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BİRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dronlar, bilim, teknoloji ve savunma sistemlerinde önemli bir yere sahip olan insansız hava araçlarıdır. Ancak, tehlikeli durumlar ve güvenlik açısından varlıkları ve tespitleri karmaşık konulardır. Bu tez kapsamında, gerçek bir deneysel örnekle tasarlanmış ve değerlendirilmiş çok modallı bir drone tespit sistemi mevcuttur. Drone tespit prosedürü iki modalite yaklaşımına sahiptir: ses ve optik modaliteler. Optik modalite için Yolov8, uzun-kısa süreli bellek (LSTM) ve görüş dönüştürücüleri uygulanırken, ses modalitesi için Evrişimli Sinir Ağı (CNN) ve LSTM değerlendirilmiş ve uygulanmıştır. Daha sonra, iki modalitenin füzyon yaklaşımı farklı karanlık seviyelerinin etkisiyle (sırasıyla yüzde 20, yüzde 40, yüzde 60 ve yüzde 80 karanlık) değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Deneysel sonuçlar, her iki modalite için farklı modellerin hassasiyet-geri çağırma eğrilerini ve ROC eğrilerini göstermektedir. Sonuçların bulguları, başka bir modalite kullanımının veya termal kızılötesi görüntülemenin önemi açısından daha fazla araştırma yaklaşımları için içgörüler yansıtmaktadır. Ayrıca, füzyon ve karanlık yeniliklerinden sonra toplam tahmin artışını da yansıtmaktadır. Meydan okuma, görüş örneklerine karanlık eklenmesiyle her kare veya ses parçacığı için modalitelerin son tespit sonuçlarını sınıflandırmak olmuştur. Sonuçlar, farklı karanlık seviyelerinden farklı örnekler için mantıksal yöntemler kullanıldığında, görüş ve ses modalitelerinin genel olasılık tespit performansının etkilenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drones are unmanned aerial vehicles with a significantly growing importance in science, technology, and defense systems. However, their existence and detection a complex issues in terms of risky situations and compromise security. In this thesis, a multi-modal drone detection system has been designed and evaluated using a real experimental sample. The drone detection procedure has two modality approaches: audio and optical modalities. While Yolov8, Long-short-term memory (LSTM), and Vision transformers are applied and evaluated for optic modality, Convolutional neural network (CNN) and LSTM are evaluated and applied for audio modality. After that, a fusion approach for the two modalities is evaluated and interpreted with the affection of different levels of darkness conditions (20, 40, 60, and 80 % of darkness respectively.) Experimental results indicate that precision-recall curves and ROC curves of different models for both modalities. The finding of results reflects insights for further research approaches in terms of the importance of the study with regard to using another modality or thermal infrared imaging. It also reflects the total prediction increase after fusion and darkness novelties. The challenge becomes when adding darkness to vision samples classifying the final detection results of modalities for each frame or sound snippet. The final results demonstrate that using logical methods different levels of samples from different darkness levels might affect the overall performance of probability detection for vision and audio modalities.