Variation of multiplication factor with enrichment for an enriched-uranium reactor
Zenginleştirilmiş bir uranyum reaktörü için çarpım faktörünün zenginleştirmeyle değişimi
- Tez No: 881581
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir nükleer güç reaktörünün kritikliği, herhangi bir nükleer dünyada dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biridir. Bazen hayatta kalma faktörü f olarak da adlandırılan çarpım faktörü k, kritikliğe ulaşmak için çok önemli bir parametredir. Kritikliği ve k'nin hesaplanmasını etkileyen birçok faktör vardır: Termal fisyon faktörü (η), rezonans kaçış olasılığı (p) ve termal kullanım faktörü (ƒ) bunlardan bazılarıdır. Örtük olarak, Moderatör (karbon)/Yakıt (uranyum) oranı (NMF) ve uranyum-235 zenginleştirme yüzdesi tüm bu faktörlerin bağlı olduğu parametrelerdir. Bu çeşitli parametrelerin etkilerini belirlemek ve bu örtülü faktörler ile bunların nükleer reaktör kritikliği üzerindeki etkileri arasındaki ilişkiyi göstermek için bir hesaplama yöntemi uygulandı ve uranyum 235 zenginleştirmesi (doğadaki uranyum yüzdesi) yüzde 0,7'den (LEU'da izin verilen maksimum) yüzde 5,0'a çıkarıldı, ve incelenen sistemin karşılık gelen boyutu ve hacmi ile çarpım faktörü incelendi. Bir optimizasyon problemi olarak kritiklik açısından, bir dizi NMF için minimum zenginleştirmenin yanı sıra bir dizi zenginleştirme için minimum NMF oranı dikkate alınmıştır. Sonuçlar Tablo ve Grafiklerde sunulmuş ve kritiklik için optimum koşullar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The criticality of a nuclear power reactor is one of the most important factors to be considered in any nuclear world. Multiplication factor, k, sometimes called as survival factor f, is the crucial parameter for achieving the criticality. There are many factors affecting the criticality and in the calculation of k: The thermal fission factor (η), the resonance escape probability (p), and the thermal utilization factor (ƒ) are some of them. Implicitly, the Moderator (graphite) to Fuel ratio (NMF) and the uranium-235 enrichment percent are what all these factors depend on. In order to determine the effects of these various parameters and to illustrate the relationship between these implicit factors and their impact on nuclear reactor criticality a computational method is applied, and the uranium-235 enrichment from 0.7 percent (uranium percent in nature) to 5.0 percent by weight (the maximum allowable in LEU) are examined to calculate the multiplication factor with the corresponding size and volume of the system under investigation. The minimum enrichment for a range of NMF as well as the minimum NMF ratio for a range of enrichment has been considered for the criticality as an optimization problem. Results are presented in Tables and Graphs, and the optimum conditions for the criticality have been discussed. Key