Uzaktan koçluk desteğinin öğretmenlerin sanal manipülatiflerle öğretim sunma ve gelişimsel yetersizliği olan öğrencilerin matematik becerilerini edinmelerine etkisi
Effect of distance coaching on teachers' applying teaching skills by using virtual manipulatives and on students with developmental disabilities' acquiring mathematic skills
- Tez No: 881588
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEMA BATU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlere sunulan uzaktan koçluk desteğinin öğretmenlerin sanal manipülatiflerle öğretimi edinme düzeyleri ve öğretmenlerin öğrencileriyle gerçekleştirdikleri uygulamanın öğrencilerin alan ölçme becerisini edinmeleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin ve öğrencilerin edindikleri beceriyi uygulama bittikten sonra sürdürmelerine, farklı durumlara genellemelerine ve sosyal geçerliğe ilişkin veri toplanmıştır. Araştırmaya üç sınıf öğretmeni ve 10 yaşında, ikisi erkek biri kız olmak üzere ilkokulda eğitim gören gelişimsel yetersizliği olan üç öğrenci katılmıştır. Araştırmada tek-denekli araştırma desenlerinden katılımcı çiftler arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlere sunulan uzaktan koçluk desteğinin öğretmenlerin sanal manipülatiflerle öğretimi yüksek uygulama güvenirliğiyle sunabilmeleri üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin edindikleri öğretim uygulamasını uygulama oturumları bittikten bir, iki hafta ve üç ay sonra toplanan izleme verilerinde sürdürdükleri ve farklı bir matematik becerisinin öğretimine genelleyebildikleri görülmüştür. Öğrencilerin ise alan ölçme becerisini edindikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin uygulama bittikten bir, iki hafta ve üç ay sonra alan ölçme becerisini sürdürdükleri ve somut manipülatiflere genelleyebildikleri görülmüştür. Son olarak öğretmen ve öğrencilerin çalışmaya katılmaktan memnun oldukları ve araştırmanın sosyal geçerliğine ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular alanyazına dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the effects of distance coaching to train the teachers who work in inclusive classrooms in using virtual manipulatives and their students' learning outcomes on area measurement skills. Moreover, the researcher assessed the maintenance and generalization effects of the interventions on both teachers' and students' outcomes. Last, social validity of the interventions were examined in the study. Three teacher-student dyads were formed. The students were 10 years-old and they were attending at primary schools. Two of them were male and one was female. All students have developmental disability. A multiple probe design with probe trials across teacher-student dyads was utilized in the study. Findings showed that distance coaching was effective in training teachers to use virtual manipulatives with high accuracy. Moreover, findings also showed that teachers were able to maintain the acquired teaching skills one, two weeks and three months after intervention and generalized the acquired teaching skills for teaching new mathematical skills. Findings also revealed that teacher implemented virtual manipulatives was effective in teaching area measurement to students with developmental disability. Lastly, findings about students' performance showed that they were able to maintain the acquired area measurement skills one, two weeks and three months after intervention and generalized the acquired area measurement skills for concrete manipulatives. Finally, the researcher obtained that both the teachers and students were happy to take part in this study and shared their positive opinions about the study. The findings are discussed based on the literature.