Yapılarda deprem tesirlerinin azaltılması için alınması gereken önlemler
- Tez No: 8816
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER RIZA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Deprem kuvvetlerinin büyüklüğünde duvar, kaplama ve sıvanın ağırlıkları oranında etkisi bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında değişik yapı elemanları kullanılarak yapı a ğırlığnda ve kesit tesirlerindeki değişimler incelenecek tir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. 'Birinci bölümde çalışmanın amacı, ikinci bölümde deprem hakkında bazı açık lamalar ve yurdumuzun deprem durumu, üçüncü bölümde lineer yapı sistemlerinin analizinde kullanılan deplasman metodu ve değişik durumlarda deplasman metodunun denklem takımla rının kurulması ve dördüncü bölümde değişik yükleme durumla rı ve deprem bölgelerine göre örnek çözümler anlatılmakta dır. Beşinci bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Earthquake forces have been effected by the weight of walls, covering materials and plasters. In this study vari ous elements of structure has been studied to see the rela tion between the weight and internal forces in cross secti ons of elements. This study contains of five sections. In the first 'section the purpose of this study is explained. In the secont section some explanations about earthquakes and the earthquakes statement of Turkey has been given. In the thirt section, lineer structural analysis situations“ displacement method ”has been studied for various loading conditions to determine, the set of equations. In the fourth section the va rious examples has been solved. In the fifth section the re sults and conclusion of this study has been given.