Kestelek tesis artıklarından borun kazanılması
- Tez No: 8815
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Etibak'a ait Kestelek Bor Madenleri İşletmesi yıkama tesisinden çıkan -3 ram boyutlu artıklardan, yüksek alan şiddetli sürekli (permenant) magnetik ayırıcı kullanarak ve flotasyon yöntemiyle borun kazanılması amaçlanmıştır. Esas minerali kolemanit, ikinci bor minerali üleksit vegeng mineralleride; kil, mil, ince taneli kumtaşı, biotit ve klorit olan cevher ortalama % 25.1 BpO, içermektedir. Büyük kısmı gangdan oluşan Örneğin 0.075-wn'nin altı yaş elemeyle atıldıktan sonra yaş elemeyle tane boyu gruplarına ayrılmış ve her boyut grubunun ayrı ayrı magnetik ayırma işlemine verilmesi sonucunda % 9,1.8 BpO verimiyle % ^1.76 BpO^ tenörlü bir konsr-ntre elde edilmiştir. Sadece 0.075 mm'nin altı yaş elemeyle atıldıktan son ra elde edilen boyut grubunun magnetik ayırıcıya beslennesiyle de % 91.8 B^O* verimiyle % 38.*fO B-O, tenörlü bir konsantre elde edilmiştir. Flotasyon yönteminin uygulanabilmesi için cevherin belli bir boyutun altına indirilmesi zorunluluğundan do layı ve cevher -0,212 mm boyutunda daha yüksek oranlarda serbesleştiği için, bu boyutun altına kırma, öğütme ve sınıflandırmayla indirilmiştir. Katyonik toplayıcılarla (aminlerle) ganı:; mineralleri nin yüzdürülüp kolemanitin kazanılması olumlu bir sonuç vermemiştir. Bu nedenle anyonik toplayıcılarla (şülfonat- lar ve yağ asidleri) tek, t ok, vay-, fcajsisiinls-r halinde kul lanılarak kolemanit:'. yüzdürülmüş tür. Yapılan bu deneylerdeşlamın kolemanit.flotasyonunu önlediği görülerek, şlam uzaklaştırılmış ve en olumlu sonuç oleik asit kulanılarak % 68.5 BpO, verimiyle % Vf.lif B-O* tenörlü bir konsantre alınarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effort has been made to reclaiir.e colemanite from the minus 3 mm tailings produced in Feste- lek Roran Ooncertrator. High intensity permanent magnetic separator and froth flotationmethod have been applied to recover boron minerals from the tailings. The tailing consist of colemanite as the main boron mineral, ulesite as minor boron mineral and gangue material which are mainly clay, silt, fine grained sand stona, bioti- te and chlorite. Tt has been determined that the average B-0^ content of the ore was 25.14 ^ Rp^V Having removed minus 0.075 mm material by wet seiving, the remaining material has been classified into different size fractions by using standard sieves. Each size fraction has been passed through a high intesity permanent magnetic separator. A colemanite cocentrate with £(1.76 °/c B^O? grade and 9^.8 % B-O, recovery has been produced. A colemanite concentrate with grade of 38.^0 % B~0, and recovery of 91.8 % B-O, has been obtained for a size of grater than 0.075 mm. In order to apply froth flotation method, the ore has been comminuted to finer than 0.075 mm in closed circuit grinding, the results of revers flotation with cationic c collectors (amines) were nofc promising. For this reason colemanite was floated with anionic collectors (sulphonates and fa&tyacids), Ithas been determined that slimes were finer than 0.0038 mm in size prevented colemanite flotation. RemovsÜ of the slimes enabled a concentrate with grade ofl+k.lk % B20, and recovary of 68.5 % B O to be produced. As the result it is possible to state that high gradient permanentmagnetic separator produced very good and acceptable results in comparison with froth flotation method which causes high consumption of reagent.