Evden çalışmada çalışan esenliğine dair bir model önerisi
- Tez No: 881607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERDEM KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz iş dünyasında, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte esnek çalışma biçimleri gündeme gelmektedir. Bunun yanı sıra çalışmanın mecburi kılındığı pandemi döneminin ardından ev yaşantısıyla iş yaşantısının bir mekânda yürütülmesi durumu dikkat çekmiş ve literatürde yeni olan ev talepleri konusunu gündeme getirmiştir. Evden çalışan bireylerin verimliliğinin artması gibi hususlar için de çalışma esenliğinin olması önemlidir. Çalışma esenliği, çalışanların iş yerindeki fiziksel, zihinsel ve duygusal iyilik hallerini ifade eder ve bu, iş performansı, memnuniyeti ve genel refahları üzerinde doğrudan etkilidir. Bu bağlamda evden çalışanların esenliğinin araştırılması noktasında ev talepleri kavramı da modele konu olmuştur. Bu çalışma, evden çalışanların çalışma esenliğini etkileyen faktörleri araştırarak, bu alanda bir model önerisi sunmayı amaçlamıştır. Araştırma modeline konu olan diğer kavramlar ise iş talepleri ve iş kaynakları kavramlarıdır. Evden çalışan bireyler için iş taleplerinin ve ev taleplerinin artması durumunda iş tatmini ve işte kendini yetiştirmenin azalacağı kişinin iş esenliğinin bozulacağı ancak iş kaynaklarının arttırılmasıyla iş esenliğinin artacağı üzerine hipotezler kurulmuştur. Yapılan anket çalışmasıyla toplanan verilerin analizi için sırasıyla tanımlayıcı istatistikler, geçerlik ve güvenirlik testleri için keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri ile korelasyon analizi, yapılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde ise direkt etkiler için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analizlerin sonucuna göre iş ev talepleri, fazla mesai beklentisi ve aşırı iş yükünün çalışanın iş tatmini ve işte kendini yetiştirmesinde direkt etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Yönetici desteği ve özerkliğin ise iş tatmini ve işte kendini yetiştirme ile arasında güçlü pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's business world, with the advancement of technology, flexible work arrangements have come to the fore. Alongside this, the situation of conducting work and home life in the same space, following the compulsory working conditions imposed by the pandemic, has drawn attention and brought the concept of home demands into the literature as a new phenomenon. Ensuring work well-being is important for aspects such as increasing the productivity of remote workers. Work well-being refers to the physical, mental, and emotional well-being of employees in the workplace, and it directly affects job performance, satisfaction, and overall welfare. In this context, the concept of home demands has also been included in the model by investigating the well-being of remote workers. Other concepts included in the research model are job demands and job resources. Hypotheses were established that job satisfaction and self-development at work would decrease and that the individual's work well-being would deteriorate if job demands and home demands increased for remote workers, but that work well-being would increase with an increase in job resources. Data collected through a survey were analyzed using descriptive statistics, exploratory and confirmatory factor analyses for validity and reliability tests, correlation analysis, and multiple regression analysis for testing hypotheses on direct effects. According to the analysis results, it was concluded that job home demands, overtime expectations, and excessive workload did not have a direct effect on the employee's job satisfaction and self-development at work. However, it was found that managerial support and autonomy had a strong positive significant relationship with job satisfaction and self-development at work.