Formal and stylistic characteristics of the use of magic realism in the history of film
Film tarihinde büyülü gerçekçilik kullanımının biçimsel ve biçemsel karakteristikleri
  1. Tez No: 881606
  2. Yazar: ÖMER SAİD BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Doğaüstü öğeleri gerçekçi bir anlatıya karıştıran bir anlatı biçimi olan büyülü gerçekçilik, ilk bakışta fantastik janrının bir alt tür gibi görünse de olağanüstü olaylara karşı ilgisiz tavrıyla kendini fantastikten ayırır. Büyülü gerçekçilik özellikle Latin Amerikalı yazarların büyük katkıları nedeniyle sık sık edebi eserlerle ilişkilendirilir. Aksine, terimin ilk uygulamaları görsel sanatlarda gerçekleşmiş, ancak yaratıcısı tarafından hızla terkedilmiştir. Franz Roh'un stili terk edişi, büyülü gerçekçiliğin edebiyat dışındaki alanlarda varlığını zorlaştırmıştır. Oysa tarzın diğer sanat formlarında geniş temsilleri bulunmaktadır. Bu durum, büyülü gerçekçiliğin görsel sanatlarda çalışırken yaşadığı zorluklarla birleşince, tarzın genellikle fantastikle aynı alanda değerlendirilmesine neden olmuştur. Bir janrın özelliklerinin belirlenmesi, izleyicinin sanat eserinden beklentilerini büyük ölçüde belirlediğinden, büyülü gerçekçilik sıkça yanlış anlaşılır. Tarzı daha iyi anlamak için, edebi eserlerde bulunan karakteristiklerin görsel sanatlarda da varlığının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, bu tez, Wendy B. Faris'in 2004 tarihli Ordinary Enchantments: Magical Realism and the Remystification of Narrative adlı kitabında belirttiği beş karakteristiği takip edecektir. Filmde bu karakteristiklerin karşılığının bulunup bulunmadığını araştıracak, sanat formundaki değişiklikler tarafından yaratılan önemli farkları işaret edecek ve beklendiği gibi işlev görmeleri için nasıl değiştirilmeleri gerektiğini gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Magic realism is a storytelling style that blends fantastic elements into an otherwise realistic narrative. At first sight, it seems as a sub-genre of the fantastic but the style distinguishes itself by its indifferent behavior towards the extraordinary. Often it is associated with literary works because of the immense contributions made to the style especially by Latin American writers. Contrarywise, the first applications of the term happened in the visual arts, yet it was abandoned by its designator rather quickly. This departure by Franz Roh crippled magic realism outside literary when there are expansive representations of the style in other art forms. This, combined with magic realism's hardships to operate in visual art forms, resulted in the style being widely considered in the same crucible with the fantastic. Considering that specifications of a genre is integral in determining the spectator's expectations from the artwork, magic realism is frequently misunderstood. To better understand the style, the outset must be to establish correct characteristics of it in visual arts, as it is found for literary works. For this purpose, this dissertation will follow five characteristics appointed by Wendy B. Faris for literary works in her 2004 book Ordinary Enchantments: Magical Realism and the Remystification of Narrative. It will explore if these characteristics find reciprocation in film, point out essential differences created by the change in art form and how they could be manipulated to function as expected.