Siyasal katılma düzeyleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma: İzmir-Bayburt örneği
A comparative study on the levels of political participation: the case of İzmir-Bayburt
- Tez No: 881632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DURSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Siyasal katılma, bireylerin siyasal alanı belirlemek ve etkilemek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemlerdir. Siyasal katılma farklı düzeylerde ve farklı biçimlerde ortaya çıkmaktadır. Birey, hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun siyaset karşısında bir tavır takınmaktadır. Çeşitli gerekçelerle siyasete katılmaktadır. Siyasal katılma, bireyin sahip olduğu bilinç düzeyinden ülkenin sahip olduğu yönetim anlayışına kadar birçok hususla yakından ilgilidir. Farklı siyasal kültüre sahip toplumlarda doğal olarak farklı siyasal katılma pratikleri gerçekleşmektedir. Bu çalışmada siyasal katılma düzeyleri konu edinilmiştir. Bu kapsamda İzmir ile Bayburt illerinin siyasal katılma düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi uygulanmış, 807 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında demografik bilgi formu ve demokratik katılım ölçeğinin siyasal katılım boyutu kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.00 paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı sonuçlar incelendiğinde hizmet ve politika takibi (3.62 = yüksek), siyasi tartışma (2.78 = orta), toplam siyasal katılım puanı (2.30 = düşük), seçim mitingleri (1.61 = çok düşük), gösteri ve yürüyüşler (1.52 = çok düşük) ve düşünce ve önerileri paylaşma (1.48 = çok düşük) olacak şekilde siyasal katılımın alt boyutlarından alınan puanların çok yüksek olmadığı, siyasal katılımın birçok boyutta çok düşük kaldığı belirlenmiştir. İzmir ve Bayburt ilinde yaşayan katılımcıların siyasal katılım düzeyleri karşılaştırıldığında tüm alt boyutlarda ve toplam siyasal katılımda İzmir ilinin lehine anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Çalışma sonucunda ilerleyen çalışmaların siyasal katılımı düşüren değişkenlere daha derinlemesine araştırması önerilmektedir. Ayrıca siyasal katılımı artırıcı faktörlerin belirlenip bu konuda politikalar geliştirilmesi de önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Political participation is the actions taken by individuals to determine and influence the political sphere. Political participation occurs at different levels and in different forms. Regardless of the worldview the individual has, he/she takes a stance against politics. He participates in politics for various reasons. Political participation is closely related to many issues, from the level of consciousness of the individual to the management approach of the country. Naturally, different political participation practices occur in societies with different political cultures. In this study, political participation levels are discussed. In this context, the political participation levels of Izmir and Bayburt provinces were compared. Quantitative research method was applied in the study and 807 people were included in the study. A demographic information form and the political participation dimension of the democratic participation scale were used to collect data. The data were analyzed with the SPSS 25.00 package program. When the descriptive results are examined, service and policy following (3.62 = high), political debate (2.78 = medium), total political participation score (2.30 = low), election rallies (1.61 = very low), demonstrations and marches (1.52 = very low) and It was determined that the scores obtained from the sub-dimensions of political participation, such as sharing thoughts and suggestions (1.48 = very low), were not very high, and political participation remained very low in many dimensions. When the political participation levels of the participants living in Izmir and Bayburt were compared, a significant difference was determined in favor of Izmir in all sub-dimensions and total political participation. As a result of the study, it is recommended that future studies investigate more deeply the variables that reduce political participation. It is also considered important to identify factors that increase political participation and develop policies on this issue.