Evrensel tasarım ilkeleri ve teknolojik gelişmeler bağlamında Red Dot Tasarım Yarışması ödüllerinin analizi
Analysis of Red Dot Design Competition awards in the context of universal design principles and technological developments
  1. Tez No: 881640
  2. Yazar: SELİN FIÇICI
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP FIRAT EZENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, evrensel tasarım ilkeleri ve teknolojik gelişmeler bağlamında Red Dot Tasarım Yarışması ödüllerinin analizini sunmaktadır. Evrensel tasarım, ürünlerin ve çevrenin her yaştan ve yetenekten bireyler tarafından en geniş kapsamda kullanılabilir olmasını hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu bağlamda, Red Dot Tasarım Yarışması'nda 2011-2022 yılları arasında ürün tasarımı kategorisinde ödül alan ürünler, evrensel tasarım ilkeleri ve teknolojik anlamda değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Red Dot Tasarım Yarışması'nda ödül kazanan ürünlerin evrensel tasarım ilkelerine uyum düzeyini ve teknolojik değerlendirmesini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, Red Dot ödüllü ürünlerin evrensel tasarım ilkeleri çerçevesinde incelenmesi, tasarımın bu ilkeler bazında ne ölçüde başarılı olduğunu belirlemeyi hedeflemektedir. Ayrıca, ödül kazanan ürünler, Avrupa Birliği'nin (AB) istatistik ofisi olan Eurostat'ın teknolojik ilerlemeyi ve inovasyonu izlemek için kullandığı sınıflandırma sistemine uygun olarak Yüksek Teknoloji, Orta Teknoloji ve Düşük Teknoloji olarak sınıflandırılarak incelenmiştir. Çalışmamız kapsamında teknolojik gelişmelerin endüstriyel tasarım süreçleri üzerindeki etkisi ve bunun küresel rekabet açısından önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents an analysis of the Red Dot Design Awards in the context of universal design principles and technological developments. Universal design is an approach aimed at making products and environments accessible to the widest range of people regardless of age and ability. In this context, products that received awards in the product design category of the Red Dot Design Competition between 2011 and 2022 were evaluated in terms of universal design principles and technology. The primary goal of this study is to determine the extent to which the award-winning products in the Red Dot Design Competition adhere to universal design principles and to evaluate them technologically. By examining Red Dot award-winning products within the framework of universal design principles, the study aims to assess how successful these designs are based on these principles. Additionally, the award-winning products were classified as High Technology, Medium Technology, and Low Technology according to the classification system used by Eurostat, the statistical office of the European Union, to monitor technological progress and innovation. The study highlights the impact of technological developments on industrial design processes and their importance for global competitiveness.