Türkiye'deki suriyeli sığınmacılara yönelik bütünleşik kamu politikaları: Çok boyutlu çözüm arayışları
Integrated public policies for syrian refugees in Turkiye: A multidimensional quest for solutions
- Tez No: 881644
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Göç konulu araştırmaların çoğu 'göç insanlık tarihi kadar eski bir olgudur' söylemi ile başlar. Bu doğru bir tespit olmakla beraber son yıllarda göçün küresel etkisinin en yoğun olduğu zamanlardan geçilmesi, bakış açısını geçmişten geleceğe yönlendirmeyi ve vurguyu değiştirmeyi gerekli kılar. Çünkü büyük göç dalgalarının sonuçları, göçmenleri ve göçe ev sahipliği yapan ülkelerde birçok dinamiği etkilemektedir. Bu tez, Suriye krizi etkisiyle 2011 yılında Türkiye'ye başlayan göçü, etkilerini, insani hak ve gereklilikler doğrultusunda planlanan kamu politikalarını, politikaların sonuçlarını ve sonuçlara karşı alternatif çözüm önerilerini ele almaktadır. Araştırmanın temel dört konusu sağlık, eğitim, toplumsal uyum, istihdam ve çalışma koşulları başlıklarındaki kamu politikalarıdır. Bu başlıklardaki kamu politikalarını tüm boyutlarıyla ele alma gayesiyle, ilgili tüm politika aktörleri sürece dâhil edilmiş; kamu ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler, vatandaşlar, Suriyeli sığınmacılar, uluslararası örgüt temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları birlikteliğinde çalıştaylar gerçekleştirilmiştir. Çalıştaylarda konunun bizzat muhatabı olan kurumlar, Suriyeli sığınmacılar ve diğer özneler arasında politikaların etkileri geniş açıdan, tüm boyutlarıyla derinlemesine tartışılmıştır. Sorun tespiti ardından yine tüm aktörlerin katılımı ile bütüncül bakış açısıyla, bütünleşik kamu politikası önerileri geliştirilmiştir. İkinci aşamada, göçmenlere uygulanan kamu politikalarını değerlendiren MIPEX 2020'de başarılı görülen ülkeler ile Türkiye karşılaştırılmış, emsal niteliğindeki uygulamalar ele alınmıştır. Araştırmanın son aşamasında bütünleşik göç politikalarına dair akademisyenlerle mülakatlar yapılmıştır. Bu araştırmada görülmüştür ki planlama ve uygulama sorunlarını azaltmak ve toplumsal uyumu arttırmak için aktörler arasında etkili iletişimle bütünleşik kamu politikalarının oluşturulması göç yönetimine anlamlı bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Many studies on migration begin with the statement that“migration is as old as human history.”While this is an accurate observation, the recent years marked by the intense global impact of migration necessitate a shift in perspective from past to future, altering the emphasis accordingly. The outcomes of large migration waves affect various dynamics in both migrants and host countries. This thesis, examines the migration to Turkiye that began in 2011 due to the Syrian crisis, its impacts, public policies planned in line with human rights and necessities, the results of these policies, and alternative solutions to these results. The research focuses on public policies in four main areas: health, education, social cohesion, and employment and working conditions. To comprehensively address these public policies, all relevant policy actors were included in the process; workshops were conducted with representatives from the public and private sectors, academics, citizens, Syrian asylum seekers, international organization representatives, and NGOs. These workshops provided a broad and in-depth discussion of the policies' impacts among the institutions directly involved, Syrian asylum seekers, and other stakeholders. Following problem identification, integrated public policy recommendations were developed with the participation of all actors, adopting a holistic approach. In the second phase, a comparison was made between Turkiye and countries deemed successful in the MIPEX 2020 evaluation of public policies applied to migrants, examining exemplary practices. In the final phase of the research, interviews were conducted with academics on integrated migration policies. In this study, it has been observed that creating integrated public policies through effective communication among stakeholders to reduce planning and implementation issues and to enhance social cohesion will make a significant contribution to migration management.