Suriyeli sığınmacıların entegrasyon süreci ve geri dönüş eğilimleri: Gaziantep ili örneği
Integration process and return tendencies of Syrian refugees: Example of Gaziantep city
- Tez No: 721223
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Göç olgusu, insanlık tarihi kadar eski olup kısaca insanların daha iyi ortamda yaşama kaygısıyla yer değiştirmesidir. Türkiye, bulunduğu jeopolitik konum itibariyle geçmişten günümüze göç hareketliliğine maruz kalmıştır. Türkiye göç verdiği kadar göç alan bir ülke konumundadır. Ancak son yıllarda bulunduğumuz coğrafyada yaşanan krizler nedeniyle göç alan ve çok sayıda sığınmacı barındıran ülke haline gelmiştir. Arap Baharı eylemleriyle birlikte Suriye'de başlayan iç savaş sonucunda yaklaşık altı milyon insanın ülkesinden ayrılmasıyla beraber yoğun sığınmacı göçüne maruz kalan ülkelerde farklı sorunlar oluşmaya başlamıştır. Türkiye'nin ilk defa bu kadar yoğun ve sürekli göçle karşı karşıya kalması sorunları beraberinde getirmiştir. Mültecilerin sınır şehirlerinde aşırı kalabalıklaşması şehirlerde farklı sorunları ortaya çıkarmıştır. Gaziantep gibi Türkiye'nin ikinci büyük sığınmacı nüfusuna sahip bir ilde doğal olarak farklı sorunlar yaşanmaktadır. Bununla birlikte sığınmacıların entegrasyonu, vatandaşlıktan yararlanma gibi konuların da sürekli olarak kamuoyunu meşgul ettiği görülmektedir. Elbette tartışılan bu konular göçmenlerin siyasi ve sosyal açıdan ülkelerine dönüşlerinin temelini oluşturmaktadır. Bu çerçevede, çalışmamıza konu olan bu tezde Türkiye'deki sığınmacıların Gaziantep ili özelinde entegrasyon ve geri dönüş eğilimlerine dikkat çekmekle birlikte; geri dönüş şartlarının tespitine yönelik veriler yer almaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmada Gaziantep ilinde yaşayan sığınmacıların entegrasyon ve geri dönüşe yönelik veriler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In migration phenomenon is as old as the history of humanity. In short, migration is the displacement of people by the anxiety of living in a better environment. Due to Türkiye geopolitical position, has been exposed to migration movements from past to present. Türkiye is a country that receives as much migration as it gives migration. However due to the crises experienced in our geography in recent years, it has become a country that receives migration and hosts a large number of refugees. As a result of the civil war that started in Syria with the actions of the Arab Spring, about six million people left their country, and different problems has began to occur in countries that is exposed to intense refugee migration. The fact that Turkey faced such intense and continuous migration for the first time has brought about problems. The overcrowding of refugees in border town has revealed different problems in cities. Naturally, different problems has experienced in a province like Gaziantep, which has the second largest refugee population in Turkey. In addition, it is seen that issues such as the integration of refugees and the benefit from citizenship has constantly occupied by the public. Of course, these discussed issues constitute the basis for the comeback of refugees to their countries in political and social terms. In this framework, in this thesis which is the subject of our study, we along with drawing attention to the integration and comeback tendencies in Gaziantep province; data on the determination of comeback conditions are included. In this context of the study there are data on the integration and comeback of refugees living in Gaziantep.