Suriyeli kadın ve çocukların sosyal entegrasyonu (İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde nitel bir araştırma)
Social integration of Syrian women and children (A qualitative research from Sultanbeyli district of Istanbul province)
  1. Tez No: 662971
  2. Yazar: FATMA BULUT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, İstanbul'da en çok Suriyeli barındıran ilçelerden biri olan Sultanbeyli Belediyesi tarafından yapılan sosyal entegrasyon çalışmalarının neler olduğunu belirtmek ve bu çalışmalar doğrultusunda entegrasyon aşamalarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Entegrasyon süreci ele alınırken, dezavantajlı gruplardan olan kadın ve çocuklar üzerine odaklanılmıştır. Çalışma ağırlıklı olarak, ilçede yer alan Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ndeki faaliyetlerden yararlanan kadın ve çocuklar ile tamamlanmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bilgilerin analizi, NVIVO12 nitel veri analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Nisan 2011 tarihinde başlayan Suriye'deki insani krizin sonucunda en fazla Suriyeli barındıran ülkelerden biri olan Türkiye'de“özel olarak korunması gerekenler”içerisinde yer alanların entegrasyonuna yönelik olarak kısa ve uzun vadede neler yapılabileceğinin tartışılıyor olması önemini korumaktadır. Birçok kamu kurumunun sorumluluğunun yanı sıra özellikle belediyelerin sosyal sorumlulukları bakımından Suriyelilerin sosyal entegrasyonuna yönelik çabaları dikkat çekicidir. Bu çerçevede ciddi boyutlara varan“Mülteci”krizlerini daha aza indirmek ve bu kişilerin topluma uyumlarını sağlamak için daha önce karşılaşılan problemleri de ele alarak; çadır kentler-kamplar oluşturulurken Suriyelilerin uyumu için planlı bir çalışmanın yapılmaması-yapılamaması ve bunların çeşitli işlerde çalışarak sosyal hayata entegre olmaya çaba sarf ettikleri gözlemlenen bir kısım Suriyelilerin geçici“misafir”olmayacağının anlaşılması ile daha geniş kapsamlı ve uzun vadeli bir uyumun planlanmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Zira entegrasyon toplumun bütün olarak kalması ve düzenin bozulmaması için önemlidir. Bu denli önemli bir yere sahip olan entegrasyon süreci dezavantajlı gruplar için daha büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the social integration activities carried out by Sultanbeyli Municipality, one of the districts hosting the most Syrians in Istanbul, and the integration stages as a result of these studies. While discussing the integration process, the focus has been on women and children, who are among the disadvantaged groups. The work was mainly completed with women and children benefiting from the activities of the Refugees and Asylum Seekers Assistance and Solidarity Association in the district. Semi-structured interview technique was used in the research. The analysis of the information obtained in the study was analyzed with the NVIVO12 qualitative data analysis method. April 2011 began as a result of the humanitarian crisis in Syria, one of the most Syrians host country Turkey,“particularly in need of protection”in as for the integration of location field is shorter and debated could do what in the long run remains important. In addition to the responsibility of many public institutions, the efforts of the municipalities towards the social integration of Syrians are remarkable. In this context, by addressing the problems previously encountered in order to reduce the“refugee”crises, which have reached serious dimensions, and to ensure their integration with the society; While tent cities and camps were being established, the need for a wider and long-term harmony has emerged with the understanding that some Syrians who are observed to be working in various jobs and trying to integrate into social life will not be temporary“guests”. Because integration is important in order for the society to remain as a whole and not to disrupt the order. The integration process, which has such an important place, is of greater importance for disadvantaged groups.