Çağdaş sanat akımlarının klasik gitar repertuvarına etkilerinin incenlenmesi
Examining the effects of contemporary art movements on the classical guitar repertoire
  1. Tez No: 881653
  2. Yazar: OKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. KAZIM ÇOKOĞULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
20. yüzyılda gerçekleşen I.ve II. Dünya savaşları, gelişen endüstrileşmeye bağlı olarak oluşan şehirleşme ve birçok yeni keşif, Avrupa'daki sosyal ve siyasal yaşamı değiştirmiştir. Bu değişim, dönemin sanat anlayışını ve sanatçılarını derinden etkilemiştir. Bu etkileşimlerin sonucunda ortaya çıkan sanat akımları, bestecileri yenilikçi eserler vermeye yöneltmiştir. Bu yönelim klasik gitar çalgısında da etkisini göstermiş ve bu çalgı için birçok eser bestelenmiştir. Bestelenen bu eserler, klasik gitar müziğine hem çalım teknikleri hem de icra olanakları açısından birçok yenilik getirmiş ve klasik gitar repertuvarında büyük bir yer edinmiştir. Bu çalışmada, 20. yüzyıl sanat akımlarından olan ve klasik gitar repertuvarının dönüşümünde öncü etkiler barındırmış izlenimcilik, dışavurumculuk, yeni klasikçilik ve ulusalcılık akımları ile bu akımların etkilerini barındıran belli başlı 20. yüzyıl bestecilerinin seçilen eserleri; form yapıları, armonikritmik etkileri ve icra teknikleri bakımından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
During the 20th century, the profound social and political transformations in Europe were significantly shaped by the events of World Wars I and II, the urbanisation induced by rapid industrialisation, and a plethora of groundbreaking discoveries. These factors collectively exerted a deep influence on the contemporary perceptions of art and its exponents. Subsequent art movements, borne from these profound interactions, incited composers to venture into innovative artistic creations. This burgeoning creativity also permeated the realm of the classical guitar, leading to the composition of numerous pieces that infused the instrument's repertoire with novel playing techniques and expanded performance capabilities. These innovations not only enriched the classical guitar music but also ensured its prominent placement within the broader musical landscape. This scholarly inquiry will focus on the pivotal 20th century art movements impressionism, expressionism, neoclassicism, and nationalism that were instrumental in transforming the classical guitar repertoire. The investigation will extend to the analysis of selected works by eminent composers of the era who were influenced by these movements, examining their form structures, harmonic-rhythmic effects, and execution techniques.