Diaspora diplomasisini yeniden düşünmek: Almanya'daki Türk Diasporasının analizi
Rethinking diaspora diplomacy: Analysing the Turkish Diaspora in Germany
  1. Tez No: 881655
  2. Yazar: DURMUŞ ÇAĞLAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN BARIŞ GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Diasporalar dış politika yapımının hayati bir unsuru haline gelmişlerdir. Diasporanın önemine ilişkin yaşanan bu paradigma değişimi devletlerin diasporalar ile etkileşime girmesine neden olmuştur. Bununla ilişkili olarak diasporaların küresel siyasetteki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerdeki rolleri yeniden tanımlanmaya başlamıştır. Bu doktora tezi, diasporanın yeniden tanımlanan rolleri bağlamında Almanya'daki Türk diasporasının, diaspora diplomasisi faaliyetlerini nasıl gerçekleştirdiğini incelemektedir. Almanya'da bulunan Türk kökenli siyasetçiler ve diaspora STK kuruluşları ile yapılan görüşmeler neticesinde bu çalışma, Türk diasporasının diplomasideki aktörlüğünü açıklamaya çalışmaktadır. Çalışma içinde kamu diplomasisinin yeni bir uygulama alanı olarak değerlendirilen diaspora diplomasisi kavramı, diaspora-ana vatan devlet-ev sahibi devlet arasındaki ilişkiler açısından yeniden kavramsallaştırılmaktadır. Tez çalışması, ana vatan devletin politikaları nedeniyle Türk diasporasının pasif bir aktör konumunda olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, diaspora aktörlüğüne ilişkin olarak ev sahibi devlet Almanya'nın da uyguladığı entegrasyon politikalarıyla beraber Türk diasporanın iki ülke dış politika yapım sürecinde etkili bir aktör olarak rol oynamadığını vurgulamaktadır. Ana vatan devletin iç ve dış politikası arasında kalan Türk diasporasının, Alman karar vericilerinin tutum ve davranışlarını etkileyemediği görülmektedir. Son dönemde, ana vatan devletin dış politika söyleminin ayrılmaz bir parçası haline gelen Türk diasporası, Türkiye-Almanya ilişkilerinin karmaşıklaştığı bir ortamda dış politika gündeminin bir aracı haline gelmiştir. Ana vatan devletin politikaları sonrasında egemenlik ve güvenlik kaygıları nedeniyle Türk diasporasına karşı sınırlayıcı bir tutum içinde olan Almanya, diaspora faaliyetlerini engelleyici önlemler almaktadır.
Özet (Çeviri)
Diasporas have become a crucial part of foreign policy making. This paradigm shift regarding the importance of diasporas has led states to interact with diasporas. In relation to this, the roles of diasporas in political, economic and cultural relations in global politics have started to be redefined. This dissertation examines how the Turkish diaspora in Germany carries out diaspora diplomacy activities in the context of the redefined roles of the diaspora. Through interviews with politicians of Turkish origin in Germany and diaspora NGO organisations, this study attempts to explain the Turkish diaspora's role in diplomacy. The concept of diaspora diplomacy, which is considered as a new application area of public diplomacy, is reconceptualised in terms of the relations between the diaspora- home state-host state. The thesis argues that the Turkish diaspora is a passive actor due to the policies of the home state. It also emphasises that the Turkish diaspora does not play a role as an effective actor in the foreign policy-making process of the two countries, together with the integration policies implemented by the host state Germany regarding diaspora actor. It is seen that the Turkish diaspora, caught between the domestic and foreign policy of the home state, is unable to influence the attitudes and behaviours of German decision-makers. Recently, the Turkish diaspora, which has become an integral part of the foreign policy discourse of the home state, has become a tool of the foreign policy agenda in an environment where Türkiye-Germany relations have become complex. Germany, which has a restrictive attitude towards the Turkish diaspora due to sovereignty and security concerns following the policies of the home state, takes measures to prevent diaspora activities.