Biyokütle kaynakları ile hidrojen üretimi ve maliyet analizi: Bandırma örneği
Hydrogen production and cost analysis with biomass resources: The case of Bandırma
- Tez No: 881721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DALCALI, DR. KAHRAMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Gönen Jeotermal Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alternatif Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alternatif Enerji Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sera gazı salınımın önlenmesi için fosil yakıtların kullanımının azaltılması tüm dünya tarafından bilinmektedir. Fosil enerji kaynaklarına yönelik arzın azaltılmasındaki en etkin rolün alternatif enerji kaynağı potansiyelinin artırılmasıdır. Bu sebeple alternatif enerji kaynakları ile elektrik üretimi her geçen yıl artmaktadır. Fosil yakıtlar yüksek enerji potansiyeline sahip olduğu için endüstri ve ulaşım sektöründe kullanılmaktadır. Hidrojen, endüstri ve ulaşım alnında fosil yakıtların yerini alabilecek olan temiz bir enerji kaynağıdır. Hidrojen üretimi farklı enerji kaynakları ile üretilebilir. Günümüzde daha çok fosil yakıtlar ile hidrojen üretimi gerçekleşmektedir ve bu durum sera gazı salınımı artmasına sebep olmaktadır. Hidrojenin alternatif enerji kaynakları ile üretilmesi son derece önemlidir. Ülkemizde alternatif enerji kaynakları ile hidrojen üretim potansiyeli yüksektir. Bu çalışmada biyokütle gazlaştırma sistemi ile yeşil hidrojen üretimi fizibilitesi yapılmıştır. Pilot bölge olarak alternatif enerji kaynakları yönünden yüksek potansiyele sahip olan Bandırma ilçesi seçilmiştir. 1500kg/gün hidrojen üretim kapasiteli biyokütle gazlaştırma sistemi fizibilite çalışması yapılmıştır. Ayrıca biyokütle gazlaştırma sisteminin elektrik ihtiyacının biyogaz kojenerasyon sistemi, rüzgar türbini, GES santrali veya şehir şebekesinden alınması durumundaki hidrojen üretim maliyetine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To prevent the emission of greenhouse gases, the use of fossil fuels should be reduced. The most effective role in reducing the supply of fossil energy sources is the increase in the use of alternative energy sources. Therefore, electricity production with alternative energy sources is increasing every year. Fossil fuels are used in the industry and transportation sectors because they have high energy potential. Hydrogen is a clean energy source that can replace fossil fuels in the industry and transportation sectors. Hydrogen production can be achieved with different energy sources. Currently, hydrogen production mostly relies on fossil fuels, leading to an increase in greenhouse gas emissions. It is extremely important for hydrogen to be produced with alternative energy sources. In Turkey, there is a high potential for hydrogen production with alternative energy sources. In this study, the feasibility of a biomass gasification system with a green hydrogen production capacity of 1500 kg/day has been realized. The Bandırma, which has high potential in terms of alternative energy sources, has been selected as the pilot region. Additionally, the effect of the biomass gasification system's electricity demand on the cost of hydrogen production has been investigated under the conditions of biogas cogeneration system , wind turbine, solar system or obtaining electricity from the grid.