Türkiye finansal raporlama standartları uyarınca konsolidasyon uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Challenges and solution proposals in consolidation applications under the Turkish financial reporting standards
  1. Tez No: 881722
  2. Yazar: YUSUF ÖCALMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU TARHAN MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, dünya genelinde birçok ülkede kullanılan muhasebe standartları seti olan IFRS'in (International Financial Reporting Standards) Türkiye'deki karşılığı olan TFRS (Türkiye Finansal Raporlama Standartları) kapsamında konsolidasyon kavramı, teorileri ve konsolide finansal tablo hazırlama ilkeleri incelenmiş, temel sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışma, TFRS kapsamındaki konsolidasyon uygulamalarındaki sorunları derinlemesine anlamak ve bu sorunlara etkili çözüm önerileri sunmak amacıyla, konsolidasyonun teorik temelleri ve finansal tablo hazırlama ilkelerini detaylı bir şekilde inceleyerek, bu süreçte karşılaşılan zorlukların nedenleri ve bu zorlukları aşmak için önerilen çözümler üzerinde odaklanmaktadır. Çalışma, TFRS kapsamında konsolidasyon uygulamalarının daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir ve bu amaç doğrultusunda örnek uygulama önerileri sunmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre, TFRS uyarınca yapılan konsolidasyon uygulamalarında karşılaşılan temel sorunlar arasında karmaşık iş yapılarının analizi, farklı muhasebe politikalarının düzeltilmesi, kontrol gücünün belirlenmesi, azınlık paylarının ve şerefiyenin hesaplanması yer almaktadır. Konsolidasyon sürecindeki bu temel zorlukların anlaşılmasıyla birlikte, işletmelerin bu sorunları aşmak için etkili stratejiler geliştirmelerine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of consolidation, theories and principles of preparing consolidated financial statements under TFRS (Turkish Financial Reporting Standards), which is the Turkish equivalent of IFRS (International Financial Reporting Standards), a set of accounting standards used in many countries around the world, have been analysed, basic problems have been identified and solutions have been presented. This study focuses on the reasons for the difficulties encountered in this process and the solutions proposed to overcome these difficulties by analyzing in detail the theoretical foundations of consolidation and the principles of financial statement preparation to understand in depth the problems in consolidation practice under the TFRS and to provide effective solutions to these problems. The study aims to contribute to a more effective implementation of consolidation practice under the TFRS and provides sample application suggestions for this purpose. According to the results of the study, the main problems encountered in consolidation applications in accordance with IFRS include analyzing complex business structures, adjusting (correction of) different accounting policies, determining control, calculating minority interests and goodwill. With an understanding of these key challenges in the consolidation process, recommendations have been provided for entities to develop effective strategies to overcome these issues.